Stanisław Żółtek, urodzony w 1956 r. w Krakowie, dał się podczas debaty prezydenckiej poznać jako twardy eurosceptyk, który chciałby opuścić Unię Europejską. Jak do tej pory kształtowała się jego kariera? Na przełomie lat 70. i 80. podjął studia matematyczne, których nie ukończył. Niemal do końca trwania PRL utrzymywał się z korepetycji i zarabiania poza granicami Polski. Prowadził też własną działalność gospodarczą (w latach 1987-93).
Prywatnie 64-letni Stanisław Żółtek ma żonę Halinę oraz córkę Monikę.
Zobacz też: Wybory 2020. Kto kandyduje? Kandydaci na prezydenta - lista
Stanisław Żółtek rozpoczął swoją przygodę z polityką 1991 r. od wstąpienia do Unii Polityki Realnej Janusza Korwin-Mikke - w 1993 r. nie udało mu się zdobyć elekcji poselskiej w okręgu krakowskim. Znacznie lepszy rezultat uzyskał w rok później dostając się do Rady Miasta Krakowa. W ostatnich latach urzędowania Józefa Lassoty jako prezydenta tego miast (1997-1998), był jego wiceprezydentem. W 1998 roku udało mu się uzyskać reelekcję. Rozpoznawalność zdobyta dotychczas nie wystarczyła jednak by dostać się do Sejmu - w 2001 r. (startował z listy Platformy Obywatelskiej, w ramach porozumienia z UPR).
Zanim dane mu było (bez powodzenia) kandydować do sejmiku małopolskiego w 2002, rozpętała się głośna sprawa zatrzymania Stanisława Żółtka - zarzucano mu czyny korupcyjne z czasów, gdy był wiceprezydentem Krakowa. Ostatecznie po czterech latach prawicowy działacz został uniewinniony. Za niesłuszne aresztowanie, zasądzono nawet odszkodowanie na jego rzecz.
Stanisław Żółtek startował w kolejnych wyborach w latach 2005, 2006, 2007, 2008 i 2010 - wciąż bez pozytywnego rezultatu. W 2008 r. został pełniącym obowiązki prezesa UPR, od 2010 jej prezesem. Od 2011 wiceprezes nowej partii Kongres Nowej Prawicy. Jako jej lider w okręgu krakowskim uzyskał w 2014 r. mandat europosła VIII kadencji - otrzymał wtedy prawie 28 tys. głosów. Od 2017 prezes KNP. W 2019 powołał eurosceptyczną partię POLEXIT.
Stanisław Żółtek prezentuje pakiet wyborczy Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
Stanisław Żółtek został w wyborach prezydenckich 2020 zarejestrowany jako kandydat środowiska POLEXIT i KNP. Biorąc pod uwagę, że reprezentuje środowisko tej partii, należy podkreślić kilka głównych elementów jej programu:
Podstawowe zasady to również dla Stanisława Żółtka i partii POLEXIT:
W kwestiach bardziej szczegółowych program zapowiada między innymi:
Stanisław Żółtek zaprezentował się telewidzom w trakcie debaty jako polityk bardzo negatywnie oceniający nie tylko członkostwo Polski w Unii Europejskiej, ale też obecną kondycję i kierunek rozwoju polskiej gospodarki. Jego zdaniem jej krach byłby faktem nawet bez kryzysu wywołanego obecnymi ograniczeniami, bo jest niszczona przez nadmiar biurokracji. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest według kandydata uwolnienie gospodarki spod władzy urzędników.
Mówiąc o Unii Europejskiej stwierdził, że jeśli na coś nam nie pozwoli, to należy ją bezzwłocznie opuścić - krytykował zbyt dużą ilość prawa stanowionego w Brukseli, które wprowadzane jest według niego niepotrzebnie do polskiego systemu prawnego. Opowiedział się też za własną silną armią, nie za liczeniem na czyjąś pomoc w sytuacji zagrożenia.
Zapytany o legalizację małżeństw jednopłciowych odpowiedział:
Po kiego diabła ci homoseksualiści chcą tego ślubu? Chodzi o wspólne rozliczanie i spadki. Zlikwidujmy podatek dochodowy i spadkowy i odczepią się od małżeństw. Założą sobie homoseksualny kościół i tam będą zawierali śluby