Kiedy poznamy termin wyborów prezydenckich 2020? Elżbieta Witek: Muszę się nad tym zastanowić

Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek zapytana przez reportera TVN24 kiedy ogłosi nowy termin wyborów prezydenckich 2020, powiedziała, że ma na to 14 dni od ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw. Dopytywana, czy wykorzysta cały przewidziany na to czas, stwierdziła, że "musi się nad tym zastanowić".

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie 2020 miały się odbyć 10 maja, ale w praktyce tak się nie stało. Lokale wyborcze były zamknięte, a wyborcy nie otrzymali pakietów wyborczych do swoich skrzynek pocztowych, dlatego oddanie głosu nie było możliwe. Jeszcze tego samego dnia Państwowa Komisja Wyborcza wydała uchwałę, w której stwierdziła, że "w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów", co jest równoznaczne w skutkach z "z brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów". Wybory prezydenckie 2020 muszą więc zostać rozpisane na nowo.

Termin wyborów prezydenckich 2020 ogłosi marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Kiedy to nastąpi? Zapytana o to przez reportera TVN24 odpowiedziała, że czeka na opublikowanie uchwały PKW w Dzienniku Ustaw. Dopytywana, czy na ustalenie nowego terminu wyborów wykorzysta w całe dwa tygodnie, odpowiedziała, że "musi się nad tym zastanowić".

- Trzeba stworzyć kalendarz wyborczy, zaopiniować przez PKW, w ciągu 14 dni z pewnością ogłoszę - zapewniła marszałek Sejmu.

Zobacz wideo PKW przyjęła uchwałę ws. wyborów. Budka: Dosyć dziwne stanowisko

Wybory 2020. Klub PiS przedstawił projekt ustawy o możliwych wyborach kopertowych

Jak będą przebiegać wybory prezydenckie 2020? Tego wciąż nie wiadomo. W poniedziałek wieczorem klub PiS przedstawił projekt ustawy o szczególnych zasadach organizacji nadchodzącego głosowania. We wtorek 12 maja o godzinie 12:05 będzie miało miejsce pierwsze czytanie tego projektu. Tego samego dnia ma się odbyć głosowanie. Jeśli ustawa wejdzie w życie, każdy wyborca będzie mógł wybrać, czy chce głosować w lokalu wyborczym, czy też korespondencyjnie. Projekt ten  przywraca także rolę Państwowej Komisji Wyborczej w organizacji wyborów. Ma ona m.in. określić wzór kopert, karty do głosowania, oświadczenia o tajności oddania głosu i instrukcji obsługi.