Wybory prezydenckie 2020. Paweł Tanajno - program, postulaty, partia

Wybory prezydenckie 2020. Paweł Tanajno już drugi raz startuje w wyborach prezydenckich. Jakie ma postulaty?

Paweł Tanajno: wiek, żona, dzieci

Paweł Jan Tanajno urodził się w 1975 r. w Warszawie. Bardzo wcześnie, bo już w wieku dwudziestu lat, rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Na prawie dekadę znalazł dla siebie niszę na rynku komputerowym. Prowadził sieć sklepów ''Sferis''. Był wówczas także studentem prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego jednak nie udało mu się ukończyć. Został później absolwentem studiów z zakresu zarządzania. W późniejszym czasie był wspólnikiem i członkiem zarządu w kilku spółkach. Z jego inicjatywy powstała fundacja ''Nie troszczcie się''. Jest żonaty z Agnieszką Pabich-Tanajno. Wychowują czwórkę dzieci.

Wybory prezydenckie 2020. Paweł Tanajno - doświadczenie polityczne

Wraz z rozwojem pomysłów biznesowych pojawiły się u Pawła Tanajno pierwsze próby zaistnienia w polityce. Początkowo, późniejszy kandydat na prezydenta, należał do Platformy Obywatelskiej - otwierał między innymi jej listy w wyborach do rady warszawskiej dzielnicy Mokotów. Po wystąpieniu z partii w 2010 r. współpracował z Ruchem Poparcia Palikota. Z założycielem partii był skonfliktowany w wyniku udzielenia w wywiadzie informacji o złym stanie finansów partii. Po pozwaniu go przez Janusza Palikota w trybie wyborczym sąd stwierdził, że Tanajno nie skłamał, co do faktycznego stanu finansów Ruchu. 

W 2012 związał się z partią Demokracja Bezpośrednia. Pomimo poparcia udzielonego mu jeszcze przez Partię Kobiet zajął ostatnie miejsce w wyścigu do pałacu prezydenckiego. Zagłosowało na niego jedynie 29 785 wyborców. W jesiennych wyborach parlamentarnych startował z listy Kukiz'15, jednak bez powodzenia. Nie powiodło mu się także w kolejnych kampaniach, gdy ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy (11 miejsce spośród 14 kandydatów) i do Parlamentu Europejskiego

Powrót Pawła Tanajno do ogólnopolskiej polityki stał się możliwy dzięki kolejnym wyborom prezydenckim. Tym razem wystartował jako kandydat bezpartyjny. Sam określa siebie jako kandydata przedsiębiorców.

Paweł Tanajno podczas debaty antysystemowych kandydatów na prezydenta w 2015 rokuPaweł Tanajno podczas debaty antysystemowych kandydatów na prezydenta w 2015 roku Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Wybory prezydenckie 2020. Paweł Tanajno: postulaty programowe

Postulaty programowe Pawła Tanajno nie są skomplikowane. W zasadzie kandydat streścił je w krótkiej ''Deklaracji niepodległości bezpartyjnego prezydenta'' dostępnej na jego stronie internetowej. Przede wszystkim docenia znaczenie bezpartyjności w przypadku urzędu prezydenta - tylko taka głowa państwa ma szansę by:

  • zakończyć waśnie partyjne destabilizujące Polskę od wewnątrz;
  • pozwolić na poprawienie wizerunku naszego kraju poza granicami;
  • zapewnić dobrobyt, niskie podatki, wolność;
  • zlikwidować urzędnicze patologie;
  • zwrócić obywatelom suwerenność.

Wartości, ku którym obiecuje kierować się Paweł Tanajno w przypadku wyboru na urząd prezydenta, to:

  • wolność dla obywateli,
  • przedsiębiorczość,
  • suwerenność obywateli.

Wybory prezydenckie 2020. Debata prezydencka i protest przedsiębiorców

Paweł Tanajno zaprezentował się w debacie prezydenckiej barwnie, jako trybun przedsiębiorców, który nie przebiera w słowach. Szczególnie ostrym językiem posługiwał się oceniając dokonania obecnego prezydenta. Andrzeja Dudę określił jako "pomocnika Morawieckiego" i "piękną laleczkę". Największa krytyka spotkała kandydata PIS za zbyt małą, przynajmniej według Tanajno, działalność nastawioną na pomoc przedsiębiorcom w obliczu kryzysu.  

Niedługo po debacie stał się bohaterem kolejnej głośnej akcji związanej z nielegalnym w obecnej sytuacji strajkiem przedsiębiorców, którzy przyjechali do stolicy by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki rządu w obliczu kryzysu. Protestujący nie tylko blokowali Rondo Dmowskiego, ale na piechotę przeszli pod Sejm i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Doszło do starć z policją, która użyła siły - zatrzymano 37 osób, w tym Pawła Tanajno. Tak kandydatowi, jak i pozostałym osobom biorącym udział w manifestacji, grożą wysokie kary od Sanepidu.     

Zobacz wideo Ustawa ws. wyborów
Więcej o: