Wybory prezydenckie 2020. Mirosław Piotrowski - program, postulaty, partia

Wybory prezydenckie 2020. Mirosław Piotrowski to historyk i były europoseł związany do niedawna z ''Radiem Maryja''. Co postuluje jako kandydat na prezydenta?

Wybory 2020. Mirosław Piotrowski - wiek, żona, dzieci

Mirosław Piotrowski urodził się wprawdzie w 1966 r. w Zielonej Górze, ale jego naukowy i polityczny życiorys mocno związany jest z Lublinem. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ukończył w 1990 r. studia historyczne. Również na tej uczelni obronił w 1993 r. doktorat, habilitował się na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w 2001 r. Jako naukowiec związany z macierzystą uczelnią (kierownik Katedry Historii Najnowszej) i prowadzoną przez redemptorystów Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Znany z konserwatywnych poglądów, akcentujących rolę religii w życiu publicznym i stanowiska umiarkowanie eurosceptycznego. Autor książek poświęconych między innymi Narodowym Siłom Zbrojnym i reemigracji Polaków z Niemiec w dwudziestoleciu międzywojennym. Członek organizacji takich, jak Klub Inteligencji Katolickiej i Komitet Obrony Dobrego imienia Polski i Polaków. 

Prywatnie mąż Anny i ojciec czwórki dzieci: Tomasza, Alicji, Olgi i Piotra.

Zobacz też: Wybory 2020. Kto kandyduje? Kandydaci na prezydenta - lista

Mirosław PiotrowskiMirosław Piotrowski Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Mirosław Piotrowski - działalność polityczna i publicystyczna. Okoliczności startu w wyborach

Mirosław Piotrowski zaczynał działalność polityczną od startu w wyborach do Parlamentu europejskiego (2004), gdzie kandydował z ramienia Ligi Polskich Rodzin w okręgu obejmującym województwo lubelskie. Uzyskanie mandatu oraz praca w komisjach spraw zagranicznych i rozwoju regionalnego sprawiły, że postanowił kandydować ponownie. W 2009 uzyskał reelekcję z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, w 2014 ponownie kandydował i uzyskał mandat z poparciem tej samej partii. W obu przypadkach krótko po uzyskaniu mandatu opuszczał szeregi partii rządzonej przez Jarosława Kaczyńskiego.

W 2018 r. założył partię Ruch Prawdziwa Europa, która nie zdołała zarejestrować list w rok później przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Fiaskiem zakończyła się też próba startu Mirosława Piotrowskiego w wyborach do Senatu. 

Znany jako felietonista ''Telewizji Trwam'', ''Naszego Dziennika'' i ''Radia Maryja''. Prowadził między innymi autorską audycję ''Myśląc Ojczyzna''. Po zarejestrowaniu kandydatury w wyborach prezydenckich (kwiecień 2020), toruńskie media zakończyły z nim współpracę. Jak sam wypowiedział się, komentując powody swojego startu?

Czuję się ogromnie zawiedziony obecną prezydenturą, gdyż 5 lat temu, podobnie jak wielu Polaków, głosowałem na Andrzeja Dudę, ale przespał on swoją kadencję

Wybory prezydenckie 2020. Program wyborczy Mirosława Piotrowskiego

Program wyborczy historyka, europosła i publicysty ma być zgodny z promującym kampanię hasłem - ''Nowoczesny konserwatyzm''. Główne postulaty Mirosława Piotrowskiego to między innymi:

  • radykalne obniżenie podatków;
  • ustabilizowanie cen energii;
  • reforma systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
  • dofinansowania i naprawy systemu opieki zdrowotnej;
  • zbliżenia wymiaru sprawiedliwości do realnych potrzeb obywatela;
  • wygaszenie sporów międzynarodowych - przede wszystkim w Unii Europejskiej;
  • ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Rolą prezydenta powinno być według Mirosława Piotrowskiego stanie na straży standardów etycznych w życiu publicznym. Obecnemu prezydentowi wytyka między innymi brak inicjatywy w zakresie służby zdrowia, edukacji i bycie skłonnym do podpisania ustawy o związkach partnerskich. Reformę sprawiedliwości, dokonywaną przez Zjednoczoną Prawicę, uznał za przeprowadzoną wadliwie, podkreślając: ''zmian można dokonać skalpelem a nie siekierą''.

Zobacz wideo Wybory w maju?
Więcej o: