Emilewicz nie wyklucza wyborów w trybie "mieszanym". "To wydaje się realne i korzystne"

- Poczekajmy na projekty ustaw i wtedy będziemy rozmawiać, w jakim trybie będziemy wybierać pana prezydenta - mówiła w rozmowie z portalem Money.pl wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Wiceszefowa rządu nie wykluczyła, że w wyborach prezydenckich będzie można zagłosować nie tylko korespondencyjnie, ale również w lokalach wyborczych.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła w rozmowie z Money.pl, że czerwcowy termin przeprowadzenia wyborów prezydenckich "nie jest terminem niemożliwym". Nie została jeszcze ogłoszona zapowiadana przez Zjednoczoną Prawicę nowelizacja ustawy, która ma precyzować przebieg tegorocznego głosowania.

Jadwiga Emilewicz nie wykluczyła, iż nie odbędą się one w formie wyłącznie korespondencyjnej.

- Przed nami w najbliższych tygodniach kolejne etapy odmrażania gospodarki. Wydaje się zatem, że takie wybory [w formie mieszanej - red.] nie są wyborami niebezpiecznymi. Nazwalibyśmy tę formułę "powszechne korespondencyjne na wniosek", czyli wszystkie osoby, które znajdują się w kwarantannie czy też są chore, mogłyby korzystać z pakietów wyborczych w trybie korespondencyjnym. Pozostali odbyliby te wybory normalnie przy urnach. Takie rozwiązanie wydaje się dzisiaj realnym, możliwym, dobrym i korzystnym

- mówiła wicepremier.

Zobacz wideo Budka: Wierzę, że Morawiecki i Sasin zostaną rozliczeni przed Trybunałem Stanu

Wybory prezydenckie 2020. Jadwiga Emilewicz z apelem do opozycji

- Poczekajmy na projekty ustaw i wtedy będziemy rozmawiać, w jakim trybie będziemy wybierać pana prezydenta - dodała Jadwiga Emilewicz.

Wiceszefowa rządu przyznała, że "ma nadzieję, że tym razem Zjednoczona Prawica będzie w stanie rozmawiać wspólnie z opozycją". - To jest sprawa, która jest absolutnie ponadpartyjna i w takim ponadpartyjnym porozumieniu powinniśmy uzgodnić stanowisko - skomentowała.

--

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: