Wybory prezydenckie 2020. Samorządowcy nie chcą przekazać spisów wyborców Poczcie. "Bubel prawniczy"

Wicepremier Jacek Sasin zarządził, że w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mają wydać Poczcie Polskiej spisy wyborców. Samorządowcy uważają jednak, że rozporządzenie Sasina to "bubel prawniczy" i odmawiają wydania danych mieszkańców.

Przypomnijmy, że w sobotę 9 maja wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wydał rozporządzenie, z którego wynika, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają przekazać spis wyborców przewodniczącemu gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz wyznaczonemu operatorowi wyborów, czyli Poczcie Polskiej. Dane, o których mowa w rozporządzeniu, to imię, nazwisko, imię ojca, data urodzenia, PESEL, miejscowość (a w przypadku Warszawy także dzielnica), ulica, numer domu i numer mieszkania. Rozporządzenie Jacka Sasina zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw

Zobacz wideo PKW przyjęła uchwałę ws. wyborów. Budka: Dosyć dziwne stanowisko

PKW: Nie ma potrzeby przekazywania przez gminy spisów wyborczych Poczcie

Przekazanie spisów wyborców znów budzi kontrowersje. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak stwierdził, że nie przekaże danych wyborców obwodowej komisji wyborczej Poczcie Polskiej, bo byłoby to niezgodne z prawem. Mówił o tym w rozmowie z TVN24.

- To, że ktoś robi jakiś bubel prawniczy, jakieś rozporządzenie, to nie jest dla mnie jakiekolwiek usprawiedliwienie do bezprawnych działań i wydawania danych osobowych wrażliwych wbrew ustawie o RODO. To są jakieś działania, które budzą moje zażenowanie - powiedział Jaśkowiak.

Samorządowców, którzy mają wątpliwości co do rozporządzenia ministra Jacka Sasina, jest więcej. Są wśród nich prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

"Wieczorem jedyny organ w Rzeczpospolitej Polskiej zajmujący się wyborami, czyli Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę, w której stwierdza, że proces wyborczy związany z wyborami zarządzonymi na 10 maja zakończył się i w związku z tym nie ma potrzeby przekazywania przez gminy spisów wyborczych poczcie. Ale co będzie dalej, niestety nie wiemy..." - napisała na Facebooku Aleksandra Dulkiewicz, publikując dokument wydany przez przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka.

Więcej o: