Uchwała PKW ws. wyborów. Nie ma pod nią podpisu jednego z członków [PEŁNA TREŚĆ UCHWAŁY]

PKW upubliczniła swoją uchwałę w sprawie wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja. Komisja oceniła, że w wyborach nie można było zagłosować, gdyż zabrakło w nich kandydatów. Publikujemy całą treść uchwały o którą teraz spierają się nawet prawnicy.

10 maja miały odbyć się wybory prezydenckie, jednak do tego nie doszło. Nie było też jasne, co dalej, ale spekulacje (względnie) przecięła Państwowa Komisja Wyborcza. Najpierw zrobił to na briefingu szef PKW Sylwester Marciniak, a potem ukazała się stosowna uchwała komisji w tej sprawie.

Czytaj więcej: PKW: Brak było możliwości głosowania na kandydatów. Marszałek ma 14 dni na ogłoszenie nowych wyborów

Pełna treść uchwały PKW w sprawie wyborów prezydenckich 10 maja

Po wystąpieniu Marciniaka na stronach PKW opublikowano uchwałę dotyczącą "stwierdzenia braku możliwości głosowania" na kandydatów w wyborach. PKW powołuje się w niej na art. 291 i 160 Kodeksu wyborczego.

Przytaczamy jej pełną treść, pod którą podpisał się prawie cały skład PKW. Podpisy złożył przewodniczący, wiceprzewodniczący oraz sześciu członków. Nie ma tam podpisu Macieja Miłosza, którego do PKW wskazał klub Koalicja Polska PSL-Kukiz'15.

§ 1. Stwierdza się, że w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów.
§ 2. Fakt wskazany w § 1 równoważny jest w skutkach z przewidzianym w art. 293 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.
§ 3. Uchwała podlega przekazaniu Marszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, podaniu do publicznej wiadomości i ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Warto nadmienić, że uchwała PKW już wywołała zamieszanie w środowisku prawniczym. Więcej można przeczytać o tych wątpliwościach w tekście: "Dobre rozstrzygnięcie" czy "proszenie się o kłopoty", a może "fikcja zastąpiona fikcją"? Decyzja PKW dzieli prawników.

Więcej o: