Ludzie Ziobry mieli grać na konflikt, ale kryzys zażegnany. Media opisują kulisy sobotnich wydarzeń

Sobotni kryzys rządowy został zażegnany - donoszą nieoficjalnie media. Po kilku dziwnych zdarzeniach sytuacja względnie się uspokoiła. Pojawiają się informacje, jakoby to ludzie Zbigniewa Ziobry wprowadzali dodatkowy chaos w relacje wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Są też nowe, ewentualne terminy wyborów.
Zobacz wideo Jakie będzie zdanie SN ws. wyborów? Komentuje Marcin Ociepa

Wszystko zaczęło się od nieoficjalnych doniesień, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom (choć nie padło to w treści umowy Gowina z Kaczyńskim), PiS planuje przeprowadzić wybory prezydenckie 23 maja. Zdecydowanym przeciwnikiem terminów wyborów w maju był Gowin, jego obiekcje zresztą doprowadziły do podpisania wspomnianej umowy tzw. paktu Jarosławów.

Natomiast o godz. 16 w siedzibie PiS zwołano nagłe zebranie z udziałem ścisłego kierownictwa partii, a także z przedstawicielami Porozumienia Gowina. Po godz. 19 spotkanie się zakończyło, natomiast w jego trakcie pojawiały się niejasne informacje o możliwym orędziu marszałkini Sejmu Elżbiety Witek. Miało odbyć się o godz. 20, o czym informowały Polskie Radio, serwis niezalezna.pl i TVP, ale później bez większego echa orędzie "przepadło".

Polityczna sobota. Nieoficjalnie: kryzys w Zjednoczonej Prawicy opanowany

Tuż po tych wydarzeniach media zaczęły opisywać kulisy tych rozmów. Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej" wspomniał, że ruch PiS, by wybory przeprowadzić 23 maja, był podyktowany obawą, że Sąd Najwyższy nie podejmie decyzji, którą założyli w umowie Gowin z Kaczyńskim.

Porozumienie Gowin-Kaczyński zostaje utrzymane. (...). Podjęcie decyzji o wyborach 23 maja oznaczało najpewniej rząd mniejszościowy

- czytamy.

Kulisy tych zdarzeń opisuje również "Gazeta Wyborcza":

Z informacji 'Wyborczej' wynika, że Kaczyński ostatecznie nie zdecydował się na manewr z wyborami 23 maja i złamaniem paktu z Gowinem. Sobotnie negocjacje miały mieć dramatyczny przebieg - dymisję chciał złożyć Mateusz Morawiecki, ale prezes PiS odmówił jej przyjęcia.

RMF FM: Ludzie Ziobry mącili między Porozumieniem a PiS

Z kolei dziennikarze RMF FM, Edyta Bieńczak i Krzysztof Berenda, opisali, że według ich nieoficjalnych ustaleń, w konflikt między PiS a Porozumieniem włączyli się przedstawiciele Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry.

Gdy umowa Gowina z Kaczyńskim podzieliła partie (według RMF FM chodziło o kwestię zasad, na jakich powinny być przeprowadzone wybory, PiS zagroziło przeprowadzeniem wyborów wcześniej, a Porozumienie zapowiedziało wyjście z koalicji), oliwy do ognia dolali ludzie Ziobry. RMF FM relacjonuje:

Ludziom ministra sprawiedliwości zarzuca się antagonizowanie premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który miał być odpowiedzialny za przeprowadzenie wyborów kopertowych w maju. (...). Ta sama ekipa przekonywała również prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o tym, że może pojawić się problem prawny.

Na koniec rozgłośnia stwierdza, że przedstawiciele Solidarnej Polski grali też na to, by przeprowadzono wybory już w maju, wbrew sprzeciwu Gowina.

Jakub Szczepański, dziennikarz Interii, tweetuje z kolei, że Solidarna Polska odcina się od tych oskarżeń o rzekome podsycanie konfliktu.

Poszło podobno o odpowiedzialność za druk kart wyborczych. Nie chce jej brać na siebie ani premier, ani Jacek Sasin. Stąd awantura o termin wyborów

- pisze Szczepański.

Kiedy wybory? Nowy termin: 28 czerwca

Choć w sobotę - wynika z tych doniesień - doszło prawie do zmiany terminu wyborów na 23 maja, to znowu ruszyła giełda. Najnowsza wersja,po wydarzeniach z 9 maja, mówi o tym, że wybory, oczywiście korespondencyjne, miałyby odbyć się 28 czerwca.

Pisał o tym redaktor naczelny Radia Wnet Krzysztof Skowroński. Ten termin potwierdzają też rozmówcy portalu 300Polityka. Wcześniej informowano o głosowaniu rozpisanym na 12 lipca.

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: