Narada PiS na Nowogrodzkiej. "Doszły słuchy, że niekoniecznie da się przewidzieć, co zrobi SN"

Nagłe spotkanie na Nowogrodzkiej i widmo kryzysu rządowego - tak wygląda sobota w pigułce. W TV Trwam komentował te zdarzenia minister środowiska Michał Woś, który tłumaczył to w dziwny sposób. W jego ocenie bowiem za tę sytuację odpowiada trochę Sąd Najwyższy, którego działania "niekoniecznie można przewidzieć".

Sobota zamieniła się w polityczny rollercoaster. Około godz. 16 w siedzibie PiS rozpoczęła się narada z udziałem kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości i Porozumienia, byli na niej m.in. Gowin, Kaczyński, premier Morawiecki czy marszałkini Sejmu Witek. Po godz. 19 TVN24 informowało, że z siedziby partii wyszli m.in. były wicepremier Gowin, obecna wicepremierka Emilewicz, a także wicemarszałkowie Sejmu i Senatu.

Media donoszą, że wbrew zapewnieniom (choć nie padły one na piśmie w tzw. pakcie Jarosławów, czyli umowie Gowin-Kaczyński) wiele wskazuje na to, że wybory, w pełni korespondencyjne, odbędą się 23 maja, ponieważ naciska na to PiS. Oparciem dla takiego ruchu byłaby decyzja marszałkini Sejmu Elżbiety Witek.

Jednocześnie ustalenie takiego terminu sprawia, że ruszyły spekulacje, czy w ogóle utrzyma się rząd - Jarosław Gowin wielokrotnie podkreślał, że nie ma jego zgody a wybory w maju, podobne deklaracje składali posłowie z jego formacji.

Czytaj więcej: Narada w siedzibie PiS. Nieoficjalnie: Wraca pomysł wyborów 23 maja

Czy sytuacja jest poważna? Była posłanka PiS, a obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz apelowała już, by "modlić się za Polskę", a kraj czeka "chyba rząd mniejszościowy". Czytaj więcej >>>

Woś o spotkaniu na Nowogrodzkiej. "Doszły słuchy, że nie da się przewidzieć, co zrobi SN" 

Tak się złożyło, że po godz. 18 w Telewizji Trwam w programie "Rozmowy nieskończone" gościem był minister środowiska, poseł Solidarnej Polski, Michał Woś. Nie zabrakło tematów narady na Nowogrodzkiej i napięć wewnątrz Zjednoczonej Prawicy.

Skąd ta wątpliwość, skąd to spotkanie na Nowogrodzkiej? Właśnie z tego, że doszły różnego rodzaju słuchy, że niekoniecznie można przewidzieć to, jak się zachowa Sąd Najwyższy chociażby

- mówił Woś. To nawiązanie do treści "paktu Jarosławów", w którym padło stwierdzenie, że Sąd Najwyższy (w domyśle) ma uznać wybory z 10 maja za nieważne. Spotkało się to z obiekcjami Joanny Lemańskiej, prezeski Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (ta izba odpowiada za stwierdzenie ważności wyborów).

Czytaj więcej: PiS z góry wie, co zrobi Sąd Najwyższy? Prezeska Izby Kontroli: Przypominam, że sędziowie są niezależni

Dalej Woś dowodził, że w porozumieniu Gowin-Kaczyński założono z góry, jak może zachować się Sąd Najwyższy. Tymczasem, jak mówił minister środowiska:

Po tym oświadczeniu, co się okazało. Okazało się, że prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych sędzia Lemańska poddała w pewną wątpliwość, powiedziała, że nie wie, można powiedzieć, że słusznie powiedziała, że nie wie, jak zachowa się Sąd Najwyższy, bo mamy do czynienia absolutnie z sytuacją bezprecedensową.

Michał Woś tłumaczył też, że trzeba się wykazać pewnym zrozumieniem w związku sytuacją, gdy trwa epidemia, a do przeprowadzenia są wybory. Wyliczał, że najpierw Senat utrudnił ich przeprowadzenie, a teraz Sąd Najwyższy oświadczył, że "nie wie do końca, jak się zachowa".

Zobacz wideo Czy majowy termin wyborów jest możliwy?
Więcej o:
Komentarze (291)
Wybory prezydenckie 2020. Michał Woś o naradzie PiS na Nowogrodzkiej
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 82 razy 62

  Jak widać PiSowskim trollom tylko minusowanie pozostało. "Przekazy dnia" nie nadążają za rzeczywistością. Tu by trzeba było samemu myśleć, a niebezpiecznie bo napiszesz coś, a za pół godziny okaże się, że to postawa antyPiSowska!

 • justas32

  Oceniono 74 razy 52

  Wszyscy ci ludzie skończą w pierdlu, tylko Balbina się wywinie. Nogami do przodu ...

 • tetradrachma

  Oceniono 63 razy 45

  Kaczynski, śmieciu, upaprałeś Polske gównem rzadkim i co gorsze....kocim !

 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 38

  Wy się kurna bójcie Wosie i inne łajzy. Nie będzie łaski. Będziecie wszyscy w pasiakach posuwać na spacerniaku.

 • an_ma_o

  Oceniono 45 razy 31

  Czy ten wos slyszal kiedys okreslenie NIEZAWISLY ....sad jest NIEZAWISLY i w dooopie ma to co tam jakis wsciekly pies emilewicz sobie uroil ...czy jakas inna kaczka

 • siwywaldi

  Oceniono 45 razy 31

  A pisałem po tym śmiesznym "porozumieniu", że Kurdupel użyje papieru toaletowego z inicjałami J. G. po raz drugi. Wprawdzie z jeszcze większym obrzydzenie niż zrobił to 3 dni temu, ale użyje :-)

 • lamerka

  Oceniono 38 razy 28

  I ten glupkowaty Wos tak otwartym tekstem wali, ze SN nie do konca moze byc posluszny?:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX