Wybory prezydenckie 2020. Robert Biedroń - program, postulaty, partia

Wybory prezydenckie 2020. Robert Biedroń to jeden z kandydatów na urząd prezydenta w wyborach w 2020 roku. Sprawdź jakie postulaty znajdują się w jego programie.

Wybory 2020. Robert Biedroń kim jest?

Robert Biedroń jest jednym z lewicowych kandydatów na prezydenta w najbliższych wyborach. Urodził się w 1976 roku w Rymanowie na Podkarpaciu. Uczył się w Technikum Hotelarskim w Ustrzykach Dolnych. Po ukończeniu go podjął studia politologiczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Następnie rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, których jednak nie ukończył. Został za to absolwentem Szkoły Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Robert Biedroń znany jest jako polityk, samorządowiec, publicysta a także działacz na rzecz środowiska LGBT. We wrześniu 2001 założył organizację pozarządową Kampania Przeciw Homofobii (KPH) i przez osiem lat pełnił rolę jej prezesa. Od 2009 był prezesem Instytutu Podkarpackiego, który został ustanowiony dla wsparcia rozwoju lokalnych organizacji pozarządowych. Jest również fundatorem fundacji Instytut Myśli Demokratycznej. 

Robert Biedroń jest też inspiratorem programu Sieci Progresywnych – zrzeszającej burmistrzów, wójtów i prezydentów miast, która ma na celu umożliwienie wymiany doświadczeń i wypracowywanie nowej polityki lokalnej, opartej o zaangażowanie mieszkańców.

Jego szeroka działalność polityczna rozpoczęła się od mandatu Posła na Sejm RP w 2011 z ramienia Ruchu Palikota. W 2014 roku został prezydentem miasta Słupsk. Na początku 2019 roku powołał do życia nową partię - Wiosnę. Z jej inicjatywy w wyborach do europarlamentu udało mu się zdobyć mandat europosła. Tymczasem jego ugrupowanie stworzyło wraz z SLD i Lewicą Razem koalicję, która w wyborach parlamentarnych wprowadziła do Sejmu 19 posłów. 

Robert Biedroń - wiek, partner, dzieci

Prywatnie 44-letni Robert Biedroń jest gejem. Jego partnerem jest Krzysztof Śmiszek - prawnik, poseł na Sejm IX kadencji, startujący z listy SLD. 

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Wybory prezydenckie 2020. Robert Biedroń: program wyborczy kandydata na urząd prezydenta

Zjednoczone Sojusz Lewicy Demokratycznej, Lewica Razem i Wiosna wspólnie wystawiły Roberta Biedronia jako swojego kandydata w wyborach prezydenckich 2020. Za najważniejsze założenia jego programu można uznać:

  • wprowadzenie gwarantowanej emerytury minimalnej na poziomie 1600 złotych netto; w dalszym etapie wysokość świadczenia będzie rosła wraz ze wzrostem płacy minimalnej;
  • dofinansowanie opieki zdrowotnej - na poziomie 7,2% PKB;
  • reforma polityki lekowej - żaden lek na receptę nie będzie droższy niż 5 złotych, a dodatkowo dzieci, emeryci, renciści, kobiety w ciąży i pacjenci po przeszczepach będą mieli bezpłatne medykamenty;
  • powszechny program budowy tanich mieszkań na wynajem;
  • regularne zwoływanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego składającej się z wszystkich partii, a także byłych premierów i prezydentów;
  • przygotowanie strategii "Bezpieczna Polska 2020” i stworzenie Centrum Rozwoju Wojska Polskiego, jako ośrodka badawczego, pracującego nad technologiami dla Wojska Polskiego;
  • odpolitycznienie wymiaru sprawiedliwości;
  • praca nad zmianami w kwestiach energetyki w Polsce.
Zobacz wideo Rozmowa z Robertem Biedroniem
Więcej o: