Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda podpisał ustawę dot. wyborów korespondencyjnych

Andrzej Duda podpisał ustawę o "szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na prezydenta". Pozwala ona na przeprowadzenie głosowania w trybie korespondencyjnym.

O podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o wyborach korespondencyjnych poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

Wybory prezydenckie 2020. Duda podpisał ustawę o głosowaniu korespondencyjnym

Ustawa wprowadza głosowanie korespondencyjne jako jedyną formę udziału w wyborach na prezydenta w 2020 r. W czwartek Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Było to możliwe dzięki porozumieniu Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina (przypomnijmy, że drugi z nich nie zgadzał się na głosowanie 10 maja). Zgodnie z założeniami porozumienia posłów wybory odbędą się w nowym terminie w trybie korespondencyjnym. Będą również organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą. W ramach paktu obu prezesów Gowin zgodził się poprzeć ustawę o wyborach kopertowych, jednak zapowiedział wprowadzenie "głębokiej reformy", zanim odbędą się ponowne wybory.

Zobacz wideo Paweł Kowal komentuje słowa prezydenta o wyborach

Obaj politycy zapewnili, że ich partie przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w "demokratycznych wyborach". Przyznali w nim, że po 10 maja 2020 roku oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, z uwagi na to, że się nie odbyły, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie.

---

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: