Wybory prezydenckie 2020. Kiedy projekt nowelizacji ustawy? Marek Suski: Dzisiaj może wpłynąć do Sejmu

Marek Suski wiceszef klubu PiS powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że jeszcze dziś wieczorem może wpłynąć do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o wyborach korespondencyjnych. Jest to jeden z elementów kompromisu zawartego przez Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina w sprawie wyborów prezydenckich.

Wczoraj, zgodnie z ustaleniami liderów PiS i Porozumienia, Sejm odrzucił weto Senatu i tym samym uchwalił ustawę, która przewiduje, że tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się wyłącznie w formie korespondencyjnej.

Wybory prezydenckie. Projekt nowelizacji ustawy może w piątek trafić do Sejmu

Marek Suski mówi, że nad przygotowaniem projektu nowelizacji wspomnianej ustawy pracuje zespół ekspertów. Wiceszef klubu PiS stwierdza, że wstępnie zadeklarowali, iż dziś zakończą pracę. I dodaje: "więc jeszcze dziś wieczorem może do Sejmu projekt wpłynąć".

Zobacz wideo Czy majowy termin wyborów jest możliwy?

Suski mówi, że projekt zostanie rozpatrzony przez Sejm dopiero po 10 maja, bo do tej daty obowiązuje "stary" termin wyborów. Z kolei przewodniczący komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski powiedział dziś w Programie 1 Polskiego Radia, że projekt zostanie zaprezentowany po publikacji sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej z przebiegu wyborów prezydenckich, co nastąpi w przyszłym tygodniu. Wspomniana nowelizacja ma m.in. przywrócić rolę PKW w procesie wyborczym.

Marek Suski mówi również o tym, jak będzie teraz przebiegać dalsza procedura dotycząca wyborów. - Najpierw muszą się wybory, które zarządzone są na 10 maja, nie odbyć, musi Sąd Najwyższy uznać za nieważne te wybory, żeby pani marszałek mogła wyznaczyć nowy termin - wyjaśnia polityk. Wiceszef klubu PiS stwierdza, że wtedy kalendarz wyborczy zacznie biec od nowa. Polityk wyraża nadzieję, że tym razem Platforma Obywatelska nie zablokuje, jak mówi, "możliwości demokratycznego aktu".

O tym, że 10 maja nie odbędzie się głosowanie w wyborach prezydenckich 2020, poinformowała wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza. PKW przypomina, że w tym dniu lokale wyborcze będą zamknięte. W ten weekend nie będzie też obowiązywać cisza wyborcza.

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o: