Wybory 2020. Emilewicz broni paktu Gowina i Kaczyńskiego. "PKW ogłosi najpewniej zerowy wynik wyborów"

Wicepremierka Jadwiga Emilewicz skomentowała porozumienie, jakie zawarli Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. Stwierdziła, że to, co zapisano w oświadczeniu, nie jest założeniem a priori, a domniemaniem na temat tego, co może się wydarzyć po 10 maja.

Wicepremierka, ministra rozwoju i wiceprezeska Porozumienia Jadwiga Emilewicz gościła w programie "Jeden na jeden" w telewizji TVN24, gdzie komentowała środowe porozumienie między prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim a liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. Przypomnijmy, że w oświadczeniu polityków napisano:

po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie.

Zapis ten spotkał się z krytyką wielu ekspertów i opozycjonistów. Jest wśród nich marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który mówił, że "dwaj liderzy partyjni, ale de facto szeregowi posłowie, coś ustalają i jeszcze proroczo mówią, co uchwali Sąd Najwyższy". Inne zdanie na ten temat ma Jadwiga Emilewicz.

- Wiemy, że głosowanie się nie odbędzie, a Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi najpewniej zerowy wynik wyborów. Zakładamy, że Sąd Najwyższy odniesie się do sytuacji, która będzie miała, a raczej nie będzie miała miejsca w niedzielę - stwierdziła wicepremierka, tłumacząc, że zapis w oświadczeniu Kaczyńskiego i Gowina to domniemanie.

Zobacz wideo Jakie będzie zdanie Sądu Najwyższego ws. wyborów? Komentuje Marcin Ociepa

Jadwiga Emilewicz: Pracujemy nad nowelizacją ustawy o wyborach korespondencyjnych

Zapytana o to, dlaczego rząd nie przesunie wyborów poprzez wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że w Polsce nie ma stanu klęski żywiołowej, a stan zagrożenia epidemicznego.

- Nie widzę powodu do tego, żeby wprowadzać stany nadzwyczajne, aby przesuwać terminy wyborów. To rodziłoby niebezpieczny precedens na przyszłość. Oznaczałoby, że w przyszłości ktoś mógłby stwierdzić, że "mam niewygodne sondaże, zatem wprowadzę ten czy inny stan, aby przesunąć termin wyborów" - stwierdziła ministra rozwoju.

Jadwiga Emilewicz zapewniła także, że już trwają prace nad nowelizacją ustawy o wyborach korespondencyjnych, a rząd chce, żeby projekt ten trafił do Sejmu w przyszłym tygodniu. Ze słów wicepremierki wynika, że nowelizacja ma przywrócić rolę Państwowej Komisji Wyborczej i wzmocnić tajność głosowania. Zapytana o możliwy termin przeprowadzenia wyborów prezydenckich 2020 wskazała na przełom czerwca i lipca. 

Więcej o:
Komentarze (149)
Wybory 2020. Emilewicz broni paktu Gowina i Kaczyńskiego. "PKW ogłosi najpewniej zerowy wynik wyborów"
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 23 razy 19

  A nie widzi idiotka, że teraz właśnie jest tworzony precedens totalnego bezprawia, bo w przyszłości "ktoś kto ma niewygodne sondaże" wydrukuje sobie karty wyborcze i nie dostarczy ich do wyborców, tak jak teraz Sasin?

 • niko8472

  Oceniono 19 razy 15

  Po tym jak ta pani oświadczyła że pan premier tworzy podstawy prawne straciła prawo pełnienia jakiejkolwiek funkcji w jakiejkolwiek władzy a jej wypowiedzi stały się nie warte odnotowania. Debilka albo świadoma współuczestniczka zamach stanu.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 18 razy 14

  Ciemny lud to kupi. Proponuję dodać do tego przepisy wykonawcze polegające na tym, że kiedy ciemny lud zrezygnuje z podpisania umowy kupna szrota od innego ciemnego luda, to ma się udać do sądu po unieważnienie umowy.

 • praskiso

  Oceniono 13 razy 13

  Żyjemy w kraju, gdzie zamiast wykładni prawa mamy "wydaje się, że". Opinie małej Emi mało mnie interesują.

 • fakiba

  Oceniono 15 razy 11

  Ta pinda będzie bronić kaczora i Gowina bo dzięki nim trzyma się jeszcze przy korycie .

 • tomus60

  Oceniono 12 razy 10

  Skoro wynik zerowy czyli jest remis i potrzebna jest druga tura czy losowanie (przy wyborze wójta przy remisie jest losowanie) może jednak zastosować ten przepis na wybory prezydenckie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX