Gowin komentuje pakt z Kaczyńskim. "Nie jesteśmy tak do końca szeregowymi posłami"

- Po pierwsze, nie jesteśmy tak do końca szeregowymi posłami, ponieważ stoimy na czele partii, które współrządzą Polską. Po drugie, niczego za Sąd Najwyższy nie przesądzamy - powiedział Jarosław Gowin. Polityk stwierdził, że razem z Jarosławem Kaczyńskim "zakładają", że SN unieważni wybory, choć, jak podkreśla, "pewności nie mają"

Jarosław Gowin w rozmowie z "Super Expressem" stwierdził, że jego porozumienie w sprawie wyborów prezydenckich z Jarosławem Kaczyńskim jest "sukcesem Polski". Dodał, że od wielu tygodni "konsekwentnie" mówił, że głosowanie w maju nie może się odbyć.

W czasach epidemii jedyna dopuszczalna formuła wyborów to głosowanie korespondencyjne. A na jego zorganizowanie trzeba więcej czasu. Rozwiązania, które zaprezentujemy razem z PiS, zagwarantują, że cała dziesiątka kandydatów będzie mogła wystartować w wyborach bez konieczności ponownego zbierania podpisów. To byłoby niepotrzebne narażanie Polaków na wzrost zachorowań

- stwierdził były wicepremier. Podkreślił, że decyzja podjęta razem z prezesem Prawa i Sprawiedliwości jest oparta na ekspertyzach "bardzo wybitnych profesorów praw", którzy często nie są kojarzeni ze Zjednoczoną Prawicą. Dodał, że było to kilkadziesiąt osób, a na pytanie, czy były to Krystyna Pawłowicz i Julia Przyłębska odpowiedział, że nie jest upoważniony do podawania nazwisk.

Jarosław Gowin: Nie jesteśmy tak do końca szeregowymi posłami

Jarosław Gowin odniósł się również do słów, że dwóch szeregowych posłów decyduje, że wybory się nie odbędą i wie, że Sąd Najwyższy je unieważni.

Po pierwsze, nie jesteśmy tak do końca szeregowymi posłami, ponieważ stoimy na czele partii, które współrządzą Polską. Po drugie, niczego za Sąd Najwyższy nie przesądzamy. Uważamy tylko za oczywiste i zdroworozsądkowe, że skoro wybory 10 maja, a więc w terminie konstytucyjnym, nie odbędą się, to SN stwierdzi ich nieważność

- zaznaczył lider Porozumienia. Dodał, że tak się stanie, ponieważ 10 maja nie dojdzie do głosowania. Jak podkreślił, "zakładają" z Jarosławem Kaczyńskim, że właśnie takie będzie stanowisko Sądu Najwyższego, choć, jak podkreśla, "pewności nie mają".

Nie ma komisji wyborczych, a Polacy nie mogli na czas dostać kart do głosowania korespondencyjnego. A zatem nie jest to decyzja któregokolwiek z polityków, a konsekwencja kataklizmu, jakim jest pandemia koronawirusa

- powiedział Jarosław Gowin i dodał, że SN ma 30 dni na stwierdzenie nieważności wyborów. Później marszałkini Sejmu Elżbieta Witek ogłosi nową datę wyborów. Były wicepremier przypuszcza, że odbędą się one między 20 czerwca a połową lipca. Gowin podkreślił również, że Zjednoczona Prawica zachowa jedność do końca tej kadencji, a on sam do rządu zamiaru wracać nie ma.

Rola szeregowego posła okazała się nadspodziewanie interesująca

- stwierdził polityk.

Zobacz wideo Czy majowy termin wyborów jest możliwy?

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (305)
Gowin komentuje porozumienie z Kaczyńskim ws. wyborów. "Nie jesteśmy tak do końca szeregowymi posłami"
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 65 razy 61

  Gowin nie tyle jest szeregowym posłem, co obślizłą glizdą podobnie jak Kaczyński. Pasują do siebie.

 • magnetoplumbit

  Oceniono 49 razy 47

  W Polskim utroju nie ma stanowiska dla szefow partii wiec TAK jestescie szeregowymi poslami. Mozecie natomiasta zostac pociagnieci do odpowiedzialnosci karnej za sprawstwo kierownicze.

 • jael53

  Oceniono 46 razy 44

  A za co ponoszą odpowiedzialność szefowie partii? Poza przydzielaniem roboty w spółkach i zapewnianiem sobie ochrony. O tym, ze gdy się wyłącza znaczną część gospodarki, zawiesza edukację i ogranicza dostęp do leczenia, to ma się dość powodów do nieorganizowania w tym czasie wyborów, nie trzeba długo przekonywać nawet przeciętnie bystrego nastolatka.

 • mzungu2

  Oceniono 28 razy 28

  Z punktu widzenia prawa jesteście tylko szeregowymi posłami. Z punktu widzenia etyki jesteście tylko politycznymi prostytutkami. Z punktu widzenia społeczeństwa jesteścir tylko przyszłymi pensjonariuszami zakładu karnego.

 • siwywaldi

  Oceniono 32 razy 28

  Niby żarliwy katolik, a łże BEZ mrugnięcia okiem, jak komunistyczny aparatczyk w czasach Bieruta....

 • marikfox

  Oceniono 25 razy 25

  Raczej odwola wybory a nie uniewazni. Nie mozna uniewaznic czegos co nie mialo miejsca.
  Polska jezyk trudna jezyk.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 22 razy 20

  Nieważność niebyłego.
  Coś jak ułaskawienie nieskazanego.

 • hrabia_wronski

  Oceniono 20 razy 18

  Jasnie Panie Gowin .
  Nie jest Pan zwyklym poslem .
  Jest pan cyrkowym klaunem !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX