Nocny komunikat MSZ ws. wyborów prezydenckich. "Z powodów prawnych nie mogą być przeprowadzone"

- Głosowanie w wyborach prezydenckich w dniu 10 maja 2020 roku z powodów prawnych i organizacyjnych nie może być przeprowadzone - czytamy w nocnym komunikacie wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak podkreśla resort, nowe informacje nt. wyborów "będą niezwłocznie zamieszczane na stronach internetowych polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych".

W piątek po godz. 23 Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym poinformowało, że "zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Komisji Wyborczej głosowanie w wyborach prezydenckich w dniu 10 maja 2020 roku z powodów prawnych i organizacyjnych nie może być przeprowadzone". Resort dodał, że "wszelkie nowe informacje dotyczące wyborów prezydenckich w 2020 roku będą niezwłocznie zamieszczane na stronach internetowych polskich placówek dyplomatycznych i urzędów konsularnych".

PKW: Głosowanie nie może się odbyć

Wcześniej PKW w komunikacie przekazała, że "informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć". Przypomniano, że 16 kwietnia uchwalono ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Na jej mocy, jak zaznaczono, "zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych". PKW oświadczyła ponadto, że "zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart". "Pozbawienie PKW prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 roku jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania" - stwierdzono w komunikacie. Poinformowano, że nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem i dlatego wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców, nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

Czytaj więcej: PKW wydała komunikat ws. wyborów 10 maja. "Głosowanie jest niemożliwe, nie może się odbyć"

Zobacz wideo „Termin wyborów jest, a wyborów nie będzie. Ustalają to dwaj szeregowi posłowie”
Więcej o: