Wybory korespondencyjne 2020. Zasady przyjęte przez Sejm
Wybory korespondencyjne 2020 - zasady przyjęte przez polski Sejm w obecnej sytuacji wprowadzają bardzo radykalne zmiany w sposobie głosowania. Jak będą mogli głosować obywatele za granicą? Ile będzie trwało liczenie głosów? Nadal wielu rzeczy o wyborach prezydenckich nie wiemy.
Od czasu wprowadzenia ograniczeń w życiu społecznym dwukrotnie przeforsowane zostały zmiany w Kodeksie wyborczym umożliwiające przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych:
- zmiany z 28 marca - w ich wyniku w głosowaniu korespondencyjnym mogą brać udział osoby pozostające w kwarantannie oraz wyborcy, którzy ukończyli 60 rok życia; pozostałe osoby uprawnione do głosowania będą mogły to zrobić wyłącznie w sposób tradycyjny, udając się do lokali wyborczych z okręgowymi komisjami;
- zmiany w wersji przyjętej 7 maja poprzez odrzucenie senackiego veta: w wyborach prezydenckich 2020 - obowiązuje wyłącznie głosowanie korespondencyjne bez otwierania lokali wyborczych z okręgowymi komisjami wyborczymi; takie zasady obowiązywać będą zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze (o ile będzie konieczna).
Jak ma wyglądać głosowanie korespondencyjne?
Jak ma wyglądać głosowanie korespondencyjne? Szczegóły są wciąż dynamiczne, ale znamy podstawowe zasady, tak zorganizowanych wyborów. Zapowiedziano, że zorganizowane zostaną przez Państwową Komisję Wyborczą, nie jak pierwotnie planowano przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Podstawowe trudności w takich wyborach, na które najczęściej się wskazuje mogą wystąpić w:
- właściwym przygotowaniu pakietu wyborczego
- bezpiecznym dostarczeniu pakietu do wyborców
- dotarciu pakietów do wszystkich uprawnionych wyborców
- umożliwieniu oddania głosu
- dopełnieniu formalności, aby głos był ważny
- sprawnym zliczeniu głosów
Do tej pory taka formuła była możliwa tylko w sytuacjach szczególnych - choćby przy niepełnosprawności. Obecnie nakłada się na Pocztę Polską duży ciężar logistyczny. Jej pracownicy muszą dostarczyć pakiety do wyborców w ciągu 7 dni poprzedzających wybory. Zostaną one wysłane na adres zameldowania, co budzi sprzeciw w dobie ograniczeń spowodowanych obecną sytuacją.
Pakiet wyborczy będzie zawierał:
- kopertę zwrotną
- kartę lub karty do głosowania
- kopertę na kartę do głosowania
- instrukcję głosowania korespondencyjnego
- nakładkę na kartę w alfabecie Braille'a - opcjonalnie po zgłoszeniu przez wyborcę
- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania
Aktu głosowania będzie można dokonać poprzez:
- skreślenie odpowiedniego kandydata i wypełnienie dokumentów
- umieszczenie koperty zwrotnej w odpowiednio przygotowanej pocztowej skrzynce nadawczej w dniu wyborów pomiędzy godziną 6.00 a 20.00
Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie? Instrukcja krok po kroku
Jak głosować korespondencyjnie? Należy przyznać, że obecna formuła głosowania jest znacznie bardziej skomplikowana, niż było to dotychczas. Po otrzymaniu pakietu należy według Art. 53h Kodeksu wyborczego:
- Upewnić się co do jego kompletności.
- Wypełnić kartę do głosowania.
- Włożyć ją do kopert na kartę do głosowania i zakleić.
- Wypełnić oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.
- Na oświadczeniu należy umieścić własne: imię, nazwisko, numer PESEL.
- Zarówno oświadczenie, jak i kopertę z kartą do głosowania należy umieścić w kopercie zwrotnej.
Ostatecznie należy kopertę zwrotną umieścić w oznaczonej skrzynce nadawczej w dniu wyborów pomiędzy godzinami 6.00 i 20.00.
Zobacz wideo
Wybory korespondencyjne