Wybory prezydenckie 2020. Lista lokali wyborczych. Gdzie głosować?

Wybory Data wyborów prezydenckich 2020 nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona. Polacy będą wybierać prezydenta spośród jednego z dziesięciu kandydatów prawdopodobnie w lipcu. Jak sprawdzić, gdzie głosować?

Lokale wyborcze. Gdzie znajduje się lista lokali wyborczych?

Wszystko wskazuje, że zaplanowane na maj wybory prezydenckie zostaną przesunięte na inny termin, który jednak musi zawrzeć się między czerwcem a początkiem sierpnia, kiedy to wygasa kadencja obecnie urzędującego prezydenta - Andrzeja Dudy. Prawdopodobne jest też to, że zostaną one w całości przeprowadzone w formie korespondencyjnej. Oznacza to, że wyborca chcący oddać swój głos będzie korzystał w tym celu z pakietu wyborczego, który zostanie dostarczony za pośrednictwem Poczty Polskiej do jego domu, a gotowy głos wraz z oświadczeniem będzie musiał dostarczyć do zabezpieczonej urny wystawionej w wyznaczonym miejscu. 

Znajdź lokal wyborczy. Jak sprawdzić, gdzie głosować?

W jakiej formie odbędą się tegoroczne wybory prezydenckie? Tego jeszcze nie wiadomo, być może w formie tradycyjnej, korespondencyjnej lub mieszanej. Jak znaleźć swój lokal wyborczy?

W przypadku wyborów prezydencykich w formie tradycyjnej, informacji o tym, gdzie głosować należy szukać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, ale nie są one jeszcze dostępne. W przypadku wcześniejszych wyborów, w odpowiedniej zakładce np. "Wybory do Sejmu i Senatu 2019", byliśmy przekierowtwani na stronę wybory.gov.pl. Tam, w panelu głównym trzeba było wybrać "Wyszukiwarkę obwodów", a następnie zaznaczamy interesujące nas województwo, w kolejnych krokach powiat lub miasto, gminę, dzielnice lub konkretną ulicę czy adres. Przed wyborami na lokalnych tablicach ogłoszeń czy klatkach schodowych pojawiają się również przydziały adresów do konkretnych lokali wyborczych. Jest to szczególnie ważne w miejscach o dużym zagęszczeniu, czy długich ulicach z wieloma adresami, gdzie np. osoby mieszkające przy jednej ulicy mogą być przypisane do różnych lokali wyborczych. 

Lista lokali wyborczych, w których odbędą się głosowania w wyborach prezydenckich nie jest jeszcze dostępna. 

W przypadku wyborów korespondencyjnych, aby oddać ważny głos konieczne będzie dostarczenie koperty zwrotnej do specjalnej urny w dniu głosowania. Będzie to możliwe wyłącznie na terenie gminy/dzielnicy w obwodzie, w którym wyborca wpisany jest do spisu wyborców. Lista lokali wyborczych, w których trzeba będzie zostawić kopertę z głosem i oświadczeniem nie jest jeszcze znana. 

Jak wypełnić kartę do głosowania?

Niezależnie od formy przeprowadzenia wyborów prezydenckich 2020, kluczowym elementem oddania ważnego głosu jest postawienie jednego krzyżyka przy nazwisku jednego kandydata. W przypadku wyborów korespondencyjnych, niezbędne jest także wypełnienie oświadczenia dołączonego do pakietu wyborczego "o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania". Dane, które są wymagane do uzupełnienia na oświadczeniu to: imię, nazwisko i numer PESEL głosującego. 

Zobacz wideo Co trzeba wiedzieć o wyborach korespondencyjnych?
Więcej o: