Wybory 2020. Do której godziny można głosować w wyborach? W jakich godzinach można głosować?

Wybory prezydenckie 2020. W wyborach możemy oddać głos na jednego z dziesięciu kandydatów. Do której godziny można głosować w wyborach prezydenckich 2020? W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?

Choć wiadomo już, że wybory nie odbędą się w planowanym wcześniej dniu 10 maja 2020, to przygotowania do ich przeprowadzenia wciąż trwają. To, do której godziny można głosować wyborach 2020, nie jest jeszcze jednoznacznie określone, ale kwestię tę reguluje kodeks wyborczy, który określa, że głosowanie odbywa się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00. Jeśli w przypadku wyborów prezydenckich nie zostaną ustanowione zmiany, te godziny powinny pozostać aktualne. 

Jeśli w danej komisji występują niespodziewane trudności z przeprowadzeniem głosowania, godziny, w jakich można oddawać głosy mogą zostać przesunięte. 

Trzeba w dalszym ciągu śledzić aktualizowane na bieżąco komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej, która prawdopodobnie będzie odpowiedzialna za wdrożenie i przeprowadzenie całej procedury wyborczej w nowym terminie. 

Wybory 2020. Do której godziny można głosować w wyborach korespondencyjnych? 

W przypadku głosowania korespondencyjnego pakiety wyborcze dotrzeć mają do uprawnionych do głosowania najpóźniej dzień przed datą wyborów. Według powszechnie dostępnych informacji, Poczta Polska ma rozpocząć dystrybucję kart wraz z oświadczeniami i instrukcją głosowania, do domów obywateli na 7 dni przed terminem wyborów. 

W wyznaczonym dniu, kiedy będą przeprowadzane wybory, obywatele przygotowane koperty zawierające głos oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu go, dostarczać będą do zabezpieczonych urn wystawionych w miejscach, gdzie zazwyczaj odbywa się tradycyjne głosowanie. Prawdopodobnie takie urny ustawione zostaną także w urzędach pocztowych. 

Zobacz wideo Wybory korespondencyjne

Wybory prezydenckie 2020. Lista kandydatów

W Polsce wybory prezydenckie odbywają się co 5 lat. W wyborach prezydenckich 2020 o urząd prezydenta ubiega się 10 kandydatów: 

 1. Robert Biedroń
 2. Krzysztof Bosak
 3. Andrzej Duda
 4. Szymon Hołownia
 5. Marek Jakubiak
 6. Małgorzata Kidawa-Błońska
 7. Władysław Kosiniak-Kamysz
 8. Mirosław Piotrowski
 9. Paweł Tanajno
 10. Stanisław Żółtek

Zgodnie z Konstytucją RP, na Prezydenta Rzeczypospolitej może być wybrany obywatel polski, który:

 • najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat
 • korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu
 • jest zgłoszony przez co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.

Głos w wyborach prezydenckich oddajemy poprzez postawienie "x" przy nazwisku jednego kandydata. 

Więcej o: