Debata prezydencka TVP. Kim jest Stanisław Żółtek?

Po debacie prezydenckiej w TVP wzrosło zainteresowanie nieznanym większości wyborców Stanisławem Żółtkiem. Kim jest ten polityk? W czasie ostatniego wystąpienia dał się poznać jako przeciwnik małżeństw jednopłciowych i zwolennik wyjścia z Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że w środę 6 maja na antenie TVP odbyła się debata z udziałem dziesięciu kandydatów na prezydenta. Wśród debatujących był m.in. nieznany szerzej Stanisław Żółtek.

Wybory prezydenckie 2020. Stanisław Żółtek pokazuje karty do głosowania

Wielu Polaków usłyszało o nim po raz pierwszy zaledwie kilka dni temu, kiedy zwołał konferencję prasową na krakowskim rynku i ogłosił wyciek pakietów wyborczych. Kartę do głosowania, oświadczenie, instrukcję i dwie koperty miał mu przekazać pracownik firmy, która zajmuje się pakowaniem pakietów wyborczych. Poczta Polska zgłosiła sprawę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Zobacz wideo „Jeśli kandydaci zdobyli pakiety wyborcze wcześniej, mogły je zdobyć również obce wywiady”

Po środowej debacie prezydenckiej w internecie można zaobserwować duże zainteresowanie Stanisławem Żółtkiem - jego nazwisko jest często wpisywane w wyszukiwarki internetowe, a jego program komentowany w social mediach. Podczas wystąpienia w TVP swoje poglądy podawał w dość charakterystyczny sposób. Mówił m.in. o polexicie, "homoseksualnym kościele" i likwidacji wieku emerytalnego.

- Po kiego diabła ci homoseksualiści chcą tego ślubu? Chodzi o wspólne rozliczanie i spadki. Zlikwidujmy podatek dochodowy i spadkowy i odczepią się od małżeństw. Założą sobie homoseksualny kościół i tam będą zawierali śluby [...] Zlikwidujmy podatki dochodowe PIT, CIT i zmniejszmy pozostałe podatki. Zmniejszmy nakazy i zakazy, bo to jest jedynie broń przeciwko nam. Pozbądźmy się tej biurokracji, przecież mamy jej wszyscy dość. Pozbądźmy się bata nad głową. Unia nam nie pozwoli? To wyjdźmy z tej Unii, polexit. Dołączmy do Norwegii, Szwajcarii i Anglii - mówił Stanisław Żółtek.

Kim jest Stanisław Żółtek?

Stanisław Józef Żółtek urodził się 1956 roku. Ukończył XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie, a następnie studiował matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale nie uzyskał tytułu magistra.

W 1991 roku wstąpił do Unii Polityki Realnej, z której ramienia bez powodzenia ubiegał się w wyborach w 1993 roku o mandat poselski. Rok później uzyskał mandat w Radzie Miejskiej Krakowa, w latach 1997–1998 był wiceprezydentem tego miasta w zarządzie Józefa Lassoty, po czym znów został radnym. W wyborach w 2001 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Poniósł porażkę także w kolejnych wyborach: parlamentarnych w 2005 roku, kiedy startował z listy Platformy Janusza Korwin-Mikkego, samorządowych w 2006, gdy startował jako kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Lassota i parlamentarnych w 2007 roku, kiedy jego nazwisko widniało na liście Ligi Polskich Rodzin. Nie odniósł też sukcesu w wyborach europejskich w 2009 roku. 

W 2011 roku został wiceprezesem partii Kongres Nowej Prawicy. W 2014 udało mu się uzyskać mandat europosła, trzy lata później objął funkcję prezesa KNP. W 2019 roku zarejestrował eurosceptyczną partię PolEXIT. W kwietniu tego roku PKW zarejestrowała jego kandydaturę w wyborach prezydenckich 2020.

Więcej o: