Wybory 2020. PO zmieni kandydata na prezydenta? Grabiec: Absolutnie nie ma takiego tematu

O tym, co będzie z kandydaturą i kampanią Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, "zdecydują organy statutowe", ale teraz "nie ma tematu" zmiany kandydatki przez Platformę Obywatelską - zapewniał jej rzecznik Jan Grabiec. W związku z prawdopodobnymi ponownymi wyborami na prezydenta możliwe ma być zgłaszanie się nowych kandydatów.
Zobacz wideo Prof. Jarosław Flis gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl

Zgodnie z porozumieniem Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego po tym, jak nie odbędzie się głosowanie 10 maja, wybory prezydenckie zostaną przesunięte na późniejszy, najpewniej lipcowy termin. Będą to de facto nowe wybory, choć politycy Zjednoczonej Prawicy chcą, by dotychczasowi kandydaci, którzy zebrali 100 tys. podpisów, zachowali prawa nabyte i mogli kandydować bez ponownego zbierania podpisów.

Wybory prezydenckie 2020. Małgorzata Kidawa-Błońska do zmiany?

Jednak ponieważ będą to nowe wybory, możliwe ma być także kandydowanie w nich przez inne osoby, które uzbierają wymaganą liczbę podpisów. Już w środę wieczorem pojawiły się rozważania, czy niektóre partie - np. Platforma Obywatelska - wykorzystają to jako szansę do zmiany kandydata. Małgorzata Kidawa-Błońska w ostatnich tygodniach dramatycznie traciła poparcie w sondażach. "Tusk, Sikorski, Trzaskowski?" - napisał na przykład redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis. Można to rozumieć jako rozważanie, kto mógłby ewentualnie zastąpić Małgorzatę Kidawę-Błońską. 

Jan Grabiec: Nie ma takiego tematu

Jednak rzecznik partii zapewnia, że nie jest to teraz rozważane. - Absolutnie nie ma takiego tematu rozważanego - powiedział Jan Grabiec na antenie TVN24. - Naszą kandydatką jest Małgorzata Kidawa-Błońska i jesteśmy zwarci i gotowi, żeby ruszyć z kampanią - stwierdził. Zaznaczył jednak, że "decyzje będą podejmować organy statutowe". Grabiec podawał w wątpliwość to, czy PiS rzeczywiście dotrzyma opublikowanego w środę porozumienia z Gowinem. Powiedział, że PO chce, by wybory zostało przeprowadzone w bezpieczny sposób. 

Więcej o: