Wybory prezydenckie 2020. Jak sprawdzić, gdzie głosować?

Jak sprawdzić, gdzie głosować w wyborach 2020? W przypadku wyborów w formie tradycyjnej, Państwowa Komisja Wyborcza udostępniała spis lokali wyborczych w poszczególnych województwach. Jak to wygląda obecnie? Jak sprawdzić, gdzie oddać głos w wyborach korespondencyjnych?

Jak sprawdzić, gdzie głosować?

W przypadku wyborów prezydencykich w formie tradycyjnej, informacji o tym, gdzie głosować należy szukać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, ale na ten moment nie są one jeszcze dostępne. Na stronie PKW znajdują się jedynie informacje dotyczące terminu 10 maja. W przypadku wcześniejszych wyborów, w odpowiedniej zakładce np. "Wybory do Sejmu i Senatu 2019", byliśmy przekierowtwani na stronę wybory.gov.pl. Tam, w panelu głównym trzeba było wybrać "Wyszukiwarkę obwodów", a następnie zaznaczamy interesujące nas województwo. 

Po kliknięciu w konkretne województwo, powinniśmy zobaczyć mapę obwodowych komisji wyborczych, z której możemy wybrać interesujący nas powiat lub miasto, a następnie gminę czy dzielnicę zgodną z naszym miejscem zameldowania. W kolejnym kroku wybieramy z listy adres lokalu wyborczego przypisanego do naszego adresu. Tuż przed wyborami na lokalnych tablicach ogłoszeń czy klatkach schodowych pojawiają się również przydziały adresów do konkretnych lokali wyborczych. Jest to szczególnie ważne w miejscach o dużym zagęszczeniu, czy długich ulicach z wieloma adresami, gdzie np. osoby mieszkające przy jednej ulicy mogą być przypisane do różnych lokali wyborczych. 

Na analogiczne informacje, gdzie głosować w wyborach prezydenckich 2020 nadal czekamy. 

Wybory 2020. Gdzie głosować w wyborach korespondencyjnych?

W przypadku wyborów korespondencyjnych, głos będziemy oddawać w miejscu zameldowania lub tam, gdzie dopisaliśmy się do rejestru wyborców wcześniej. Nie rozstrzygnięto na razie, jak będzie można dopisać się do rejestru wyborców w wyborach prezydenckich 2020. 

Zgodnie z ustawą dotyczącą przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, głosowanie będzie przeprowadzone za pośrednictwem Poczty Polskiej, która dostarczy tzw. pakiety wyborcze. Taki pakiet ma zawierać wszelkie niezbędne do oddania ważnego głosu materiały, jak: 

  • karta do głosowania,
  • koperta zwrotna,
  • koperta na kartę do głosowania,
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego,
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Zaklejoną kopertę z głosem i oświadczeniem będzie trzeba zanieść do urny wyborczej, która ma znajdować się w miejscu, gdzie zazwyczaj wybory są przeprowadzane w sposób tradycyjny dla danego okręgu. Spoty emitowane przez instytucje państwowe wskazywały, że urny wyborcze mogą również stanąć w urzędach pocztowych (istotna sprawa: koperty z głosami miały trafiać do urn, a nie do skrzynek nadawczych poczty).

Zobacz wideo Głosowanie korespondencyjne
Więcej o: