Donald Tusk komentuje wybory. "Żeby zatrzymać PiS w robieniu szkód, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta"

- Gratuluję zwycięzcom, ale większe nadzieje wiążę z tymi, którzy wybory do Sejmu przegrali, chociaż uzyskali bardzo dobre wyniki - tak Donald Tusk skomentował w rozmowie z TVN24 wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych. Szef Rady Europejskiej odniósł się również do przyszłorocznych wyborów prezydenckich.
Zobacz wideo

Szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk w rozmowie m.in. z TVN24 skomentował niedzielne wybory parlamentarne.

Gratuluję zwycięzcom, ale większe nadzieje wiążę z tymi, którzy wybory do Sejmu przegrali, chociaż uzyskali bardzo dobre wyniki. Co najważniejsze, osiągnęli świetny wynik w wyborach do Senatu dzięki zjednoczeniu wysiłków. Moja serdeczna prośba, mój serdeczny apel, żeby tego zjednoczeniowego wysiłku nie zmarnować w konfliktach albo braku szacunku w relacjach wzajemnych pomiędzy partiami politycznymi

- powiedział Tusk. Dodał, że "opozycja musi uznać, że ci wszyscy Polacy, którzy na nich głosowali, chcą, aby kluby opozycyjne były wierne pewnych zasadom, ideom i wartościom".

Donald Tusk o wyborach prezydenckich

Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że zbliżające się wielkimi krokami wybory prezydenckie "to absolutnie strategiczna sprawa". Jak stwierdził, "żeby zatrzymać rząd PiS-u w robieniu szkód, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta".

- Dla mnie rzeczą najważniejszą jest wybranie takiego kandydata, który będzie miał największe szanse wygrać wybory prezydenckie, a nie, że się zgłosi i ma o sobie dobre mniemanie - zaznaczył. Według Tuska, taki wybór powinien odbyć się po konsultacjach m.in. z ekspertami, działaczami partyjnymi i po przeprowadzeniu badań.

Donald Tusk nie chciał odpowiedzieć jednoznacznie, czy rozważa start w wyborach.

Czy jestem człowiekiem, który może przekonać wątpiących? Nie wiem, wcale nie byłbym o tym tak bardzo przekonany. Przyjąłbym absolutnie bez żalu inną interpretację, że może są kandydaci, którzy może budzą mniej entuzjazmu, ale na końcu wezmą więcej po tej stronie, która rozstrzygnie de facto o tym, kto wygra te wybory

- powiedział. Poprosił dziennikarzy, by "nie wyciągali w odniesieniu do niego wniosków personalnych". Zdaniem Tuska, w Polsce jest co najmniej kilka osób, które mają szansę na przekonanie wyborców do siebie, w szczególności wątpiących. 

- Nie będę miał problemu z uznaniem takiego wstępnego werdyktu, że są lepsi kandydaci - stwierdził Donald Tusk.

Więcej o:
Komentarze (265)
Donald Tusk komentuje wybory. "Żeby zatrzymać PiS w robieniu szkód, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 30

  Sądząc po tym jaki senior Duda dostał łomot w Krakowie to można i Andrzeja wysłać na urlop.

 • tigr

  Oceniono 45 razy 29

  Trolnio pisowska... wasze szczucie tutaj nie przelozylo sie ani na wiekszosc konstytucyjna, ani wiekszosc odrzucajaca weto prezydenta. dodatkowo straciliscie Senat. Macie wiekszosc w sejmie, ale sumarycznie wiecej osob zagflosowalo na opozycje. Zmartwie was... bo Tusk (choc nikt w pisie mu do piet nie dorasta), nie wystartuje w wyborach prezydenckich. Tak wiec za 9 miesiecy bedziecie miec wiekszy jeszcze bol dudy bo stracicie prezydenta. Pozniej pisowska tama peknie, sami sobie skoczycie do gardel i pozostanie tylko dorzniecie pisowkiej watahy (delegalizacja i dozywotnie zakazy piastowania stanowisk dla tych ktorzy lamali konstytucje) :D

 • gayardoss

  Oceniono 50 razy 26

  Czy to się komuś podoba, czy nie, ale to Donald Tusk sprawuję najwyższy urząd cywilny, jaki kiedykolwiek piastował jakikolwiek Polak w całej naszej historii.

 • montagnes44

  Oceniono 35 razy 17

  Rozsądne stanowisko. Jest szansa by wygrać z pisbolszewia, ale trzeba zaproponować kogoś godnego tego stanowiska na prezydenta.

 • marywil2012

  Oceniono 25 razy 15

  gra warta świeczki. PiS ma ograniczoną zdolność pozyskwania nowych wyborców. "Lemingii" zostały zagospodrowane przez kaczyńskiego ale pytanie czy długo wytrzymają z partią aferzystów pisowskich. Bo że to się skończy kiedyś to jest jasne.

 • def11

  Oceniono 27 razy 15

  Nie zakładam porozumienia co do wspólnego kandydata opozycji do I tury, ale każdy z nich musi być do zaakceptowania przez wszystkich w II turze, i Andrzej może się pakować, pomożemy mu przechodząc z tragarzami :)

  p.s.Czy Sawicki i PSL w sprawie senatu słyszą ?!

 • prawdaprawda

  Oceniono 22 razy 10

  Ale was trolliki boli ten Tusk. To nawet zabawne.
  Wystarczy hasło Tusk, a już stado baranów uczy się szczekać.
  Ale ponieważ to barany, wychodzi im tylko smętne beczenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX