Zakaz wstępu do Sejmu dla Iwony Hartwich będzie zniesiony? Mamy odpowiedź Centrum Informacyjnego Sejmu

Iwona Hartwich, której w 2018 roku po proteście niepełnosprawnych zakazano wstępu do Sejmu, będzie mogła zasiadać w poselskich ławach. - Po wyborze na posła zakaz przestał obowiązywać - przekazał w rozmowie z Gazeta.pl Andrzej Grzegrzółka, szef Centrum Informacyjnego Sejmu. Wcześniej Hartwich zapowiadała, że zwróci się do Kancelarii Sejmu z prośbą o unieważnienie zakazu.
Zobacz wideo

W niedzielnych wyborach parlamentarnych Iwona Hartwich została posłanką z listy Koalicji Obywatelskiej w Toruniu. We wtorek zapowiedziała, że wystąpi do Kancelarii z prośbą o zniesienie zakazu wstępu do Sejmu, który obowiązuje ją do maja 2020 roku. Został wydany w związku z protestem okupacyjnym osób niepełnosprawnych i ich rodziców, któremu Hartwich przewodziła. Oprócz niej w ten sam sposób ukarane zostały także inne osoby protestujące, m.in. syn posłanki Jakub Hartwich, Aneta Rzepka i Maneta Stanewicz.

Iwona Hartwich będzie mogła wejść do Sejmu. Zakaz już nie obowiązuje

Jak się okazuje, Hartwich nie będzie musiała występować z wnioskiem o uchylenie zakazu. Wszystko dlatego, że - jak przekazało Centrum Informacyjne Sejmu - przestał on obowiązywać z chwilą ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą.

- Po wyborze na posła zakaz nie jest aktualny - przekazał w rozmowie z Gazeta.pl szef CIS, Andrzej Grzegrzółka.

Zakaz został wydany po zarządzeniu marszałka w czerwcu 2018 roku - nie miał rangi ustawy ani uchwały Sejmu. Na jego podstawie komendant Straży Marszałkowskiej czasowo ograniczył możliwość wstępu do Sejmu 64 osób, w tych Iwonie Hartwich. Oficjalnie tłumaczono, że zakaz wynikał "z zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku Sejmu". 

Hartwich uzyskała mandat z okręgu toruńsko-włocławskiego - głosowało na nią łącznie 10 865 osób.

Więcej o:
Komentarze (200)
Zakaz wstępu do Sejmu dla Iwony Hartwich będzie zniesiony? Mamy odpowiedź Centrum Informacyjnego Sejmu
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 67 razy 51

  Te wybory to KLAPA PiS- u :
  - nie uzyskali ani jednego posła więcej
  - stracili senat
  - no to im dupencja WYMIĘKA
  - a przecież wpakowali w ten interes w tym roku kilkadziesiąt miliardów zł . wszystkich podatników

 • antirussia81

  Oceniono 47 razy 41

  Na miejscu Pani poseł uważałbym na funkcjonariuszy straży marszałkowskiej. Nigdy nie wiadomo, co im strzeli do łba.

 • krynolinka

  Oceniono 48 razy 36

  Grzegrzółka jak tam poranne golenie. Nadal na macanego cwaniaczku?

 • pdppdp

  Oceniono 32 razy 26

  Łaskawość pana Grzegrzółki po prostu nie ma granic. Podziękujmy mu wszyscy za wspaniałomyślność.

 • bmarten

  Oceniono 26 razy 22

  Zakaz wstępu do sejmu powinni mieć przede wszystkim Kurdrupel, jego koleżka Ogrodnik spod Rzeszowa, stara spasiona od żarcia w sejmie bura Suka, i "profesor" narkoman/pijaczyna z Krakowa.

 • antonicholodniak

  Oceniono 31 razy 21

  Nie da się zaprzeczyć i wymazać z historii kart osób niepełnosprawnych, że to właśnie Iwona Hartwich otworzyła tym oczy na niepełnosprawnych, co przez lata byli ślepi na ich problemy każdego dnia... Nie da się wyrzucić ze świadomości społeczeństwa, które zaniża wartości osób niepełnosprawnych, że to właśnie Iwona Hartwich ukazała prawdziwy obraz osób niepełnosprawnych w państwie, które nie dostrzega niepełnosprawnych... Nie potrzeba by było Iwony Hartwich gdyby państwo i system zadbał o warunki niepełnosprawnych... Na Iwonę Hartwich wylały się morza nienawiści i hejtu tylko dlatego, że postanowiła walczyć z systemem o prawa niepełnosprawnych... Takie osoby są nielubiane przez tych, którzy uważają, że występowanie przeciw systemowi jest zbrodnią -jest to błędem bo jest to ubieganie się o prawa swoje i pozostałych...
  Tylko w Polsce piętnuje się tych, którzy walczą o swoje prawa bo w innych krajach jest to normą... Totalitaryzm jest jednym z najgorszym systemem...

  Iwona Hartwich jest tą, która otwiera bramy świadomości innym na sytuację osób niepełnosprawnych.

  Dziękuję.

 • marekbeatlemarek

  Oceniono 23 razy 21

  Ludzki pan jak to u pisowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX