Zakaz wstępu do Sejmu dla Iwony Hartwich będzie zniesiony? Mamy odpowiedź Centrum Informacyjnego Sejmu

Iwona Hartwich, której w 2018 roku po proteście niepełnosprawnych zakazano wstępu do Sejmu, będzie mogła zasiadać w poselskich ławach. - Po wyborze na posła zakaz przestał obowiązywać - przekazał w rozmowie z Gazeta.pl Andrzej Grzegrzółka, szef Centrum Informacyjnego Sejmu. Wcześniej Hartwich zapowiadała, że zwróci się do Kancelarii Sejmu z prośbą o unieważnienie zakazu.
Zobacz wideo

W niedzielnych wyborach parlamentarnych Iwona Hartwich została posłanką z listy Koalicji Obywatelskiej w Toruniu. We wtorek zapowiedziała, że wystąpi do Kancelarii z prośbą o zniesienie zakazu wstępu do Sejmu, który obowiązuje ją do maja 2020 roku. Został wydany w związku z protestem okupacyjnym osób niepełnosprawnych i ich rodziców, któremu Hartwich przewodziła. Oprócz niej w ten sam sposób ukarane zostały także inne osoby protestujące, m.in. syn posłanki Jakub Hartwich, Aneta Rzepka i Maneta Stanewicz.

Iwona Hartwich będzie mogła wejść do Sejmu. Zakaz już nie obowiązuje

Jak się okazuje, Hartwich nie będzie musiała występować z wnioskiem o uchylenie zakazu. Wszystko dlatego, że - jak przekazało Centrum Informacyjne Sejmu - przestał on obowiązywać z chwilą ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą.

- Po wyborze na posła zakaz nie jest aktualny - przekazał w rozmowie z Gazeta.pl szef CIS, Andrzej Grzegrzółka.

Zakaz został wydany po zarządzeniu marszałka w czerwcu 2018 roku - nie miał rangi ustawy ani uchwały Sejmu. Na jego podstawie komendant Straży Marszałkowskiej czasowo ograniczył możliwość wstępu do Sejmu 64 osób, w tych Iwonie Hartwich. Oficjalnie tłumaczono, że zakaz wynikał "z zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku Sejmu". 

Hartwich uzyskała mandat z okręgu toruńsko-włocławskiego - głosowało na nią łącznie 10 865 osób.

Więcej o: