Iwona Hartwich została posłanką, ale ma zakaz wejścia do Sejmu. Będzie wnioskować o jego zniesienie

Po proteście osób niepełnosprawnych w Sejmie w 2018 roku Iwona Hartwich, wybrana na posłankę z okręgu toruńskiego w ostatnich wyborach parlamentarnych - a także inne osoby biorące wtedy udział w strajku - mają zakaz wstępu do Sejmu. Hartwich będzie wnioskować o jego zniesienie.
Zobacz wideo

Iwona Hartwich została posłanką z list Koalicji Obywatelskiej w Toruniu. Otrzymała ona 5 044 głosy, co daje poparcie równe 5,04 proc. Pojawia się jednak problem - do 27 maja 2020 roku obowiązuje ją zakaz wstępu do Sejmu. 

Zakaz ten został wydany dla niej, jak i innych osób, które wiosną 2018 roku prowadziły protest okupacyjny osób niepełnosprawnych i ich rodziców. Oficjalnie wynikał on z zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku Sejmu. 

Iwona Hartwich będzie zabiegać o zniesienie zakazu wejścia do Sejmu

- Mam nadzieję, że już jako poseł z mandatem będę mogła wejść do Sejmu - stwierdziła Iwona Hartwich w rozmowie z TVN24. Zapowiedziała również, że będzie wnioskowała o jego oficjalne zniesienie. Dodała, że będzie zabiegać również o to, aby został on zniesiony w przypadku innych osób, na które zakaz został nałożony. 

- To nie może być tak, że zamyka nam się usta i mamy nie mówić o naszych problemach. My musimy mówić o problemach osób z niepełnosprawnościami i je rozwiązywać - podkreśliła.

Więcej o: