Jest stanowisko obserwatorów OBWE ws. wyborów. "Narracja nietolerancji oraz stronniczość mediów"

"Polskie wybory do Sejmu i Senatu były poprawnie przygotowane pod względem administracyjnym" - poinformowali w oficjalnym stanowisku międzynarodowi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jednocześnie zwrócili uwagę m.in. na "używanie narracji dyskryminacyjnej przez czołowych polityków w kraju".
Zobacz wideo

Międzynarodowi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, którzy przyglądali się przebiegowi niedzielnych wyborów parlamentarnych, uznali, że administracja wyborcza "pracowała profesjonalnie i w sposób transparentny, oraz dopełniła wszystkich ustawowych terminów, związanych z technicznym aspektem przygotowania wyborów, zgodnie z obowiązującym prawem".

Dzień wyborów był spokojny, chociaż tajność głosowania nie zawsze była zagwarantowana. Niezwłoczna publikacja wyników głosowania zapewniła transparentność procesu wyborczego.

- czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie OBWE.

Wybory parlamentarne 2019. Wnioski obserwatorów OBWE

Nie zabrakło także innych zastrzeżeń ze strony obserwatorów.

Te wybory były dobrze zorganizowane przed dniem głosowania; obywatele, przekraczając próg lokali wyborczych, mieli wiele opcji, lecz ich zdolność dokonania wyboru w oparciu o dostępne informacje była pomniejszona poprzez stronniczość mediów, przede wszystkim nadawcy publicznego

- skomentował ambasador Jan Petersen, Szef Misji Obserwacji Wyborów Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Petersen dodał, że "używanie narracji dyskryminacyjnej przez czołowych polityków w kraju budzi poważne obawy w społeczeństwie demokratycznym". W komunikacie OBWE użyto również sformułowania "narracja nietolerancji".

Przekazy uczestników kampanii zawierały elementy nacjonalistyczne i homofobiczne, wywołując poczucie zagrożenia wśród wyborców

- alarmują także uczestnicy misji OBWE.

Według obserwatorów "wolność wypowiedzi oraz wolności gwarantowane mediom były osłabione przez sankcje karne grożące za zniesławienie oraz przez ograniczony dostęp do informacji publiczne".

Ograniczona Misja Obserwacji Wyborów w Polsce powołana przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE będzie kontynuowana do 22 października.

Więcej o:
Komentarze (106)
Jest stanowisko obserwatorów OBWE ws. wyborów. "Narracja nietolerancji oraz stronniczość mediów"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 35 razy 29

  Z tego wynika, że Polska, czyli PiS, jako państwo goszczące obserwatorów, weźmie raport i go z dużą pompą albo i bez pompy spuści do kibla. Nie po to Kurski był na wieczorze wyborczym u Kaczyńskiego żeby się przejmowały pisiory jakimiś tam uwagami na temat stronniczości mediów rządowych ( publicznych).

 • czechy11

  Oceniono 28 razy 16

  Dxiekujemy OBWE za przygotowanie aktu oskarżenia dla Kurskiego i Joleckiej oraz mafii Kacxynskiego wsadzonej do KRRiTV

 • ziaburek

  Oceniono 21 razy 15

  Ale mi nowina - od czterech lat tv publiczna zmieniła się w tv PiS. Finansowaną zresztą ze środków publicznych, a nie partyjnych PiSu. Zresztą spytajcie się Kurskiego co robił na wieczorze wyborczym w siedzibie PiSu.

 • jurek4491

  Oceniono 22 razy 14

  To prawda telewizja REŻIMOWA tylko pluła na inne partie .
  Przez cztery lata nigdy nie zdarzyło się jej powiedzieć jednego pozytywnego zdania o opozycji - NIGDY , tak wygląda rzetelność dziennikarska .

 • marc.pl

  Oceniono 18 razy 10

  To co robią media publiczne jest przestępstwem a osoby które za to odpowiadają to są zwykli przestępcy którzy na pewno poniosą za to karę, to jest tylko kwestia czasu.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 14 razy 8

  ja w tym widze złowroga rękę Kremla i Związku Eskimosów

 • nutka7.17

  Oceniono 12 razy 8

  PiSlam baaardzo przejmie się tym stanowiskiem:)))

 • ewulka987

  Oceniono 15 razy 7

  TVP KŁAMIE, oczernia opozycję a swoich wybiela. TVPis to media rządowe uprawiające PROPAGANDĘ SUKCESU nieudolnego rządu, który zna się jedynie na korupcji politycznej- na rozdawaniu publicznej kasy tak ,aby pozyskać jak największy, bezmyślny i przekupny elektorat.

 • paratus-sum-facere-aliquid

  Oceniono 19 razy 7

  Zorganizowana grupa przestępcza PIS pewnie się tym nie przejmie.
  Ich domena to "prawo prawem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX