PiS bez większości w Senacie. Karczewski: Zdarzało się, że przechodzili do nas z PO. Może teraz też zechcą

- Zdarzało się w poprzedniej kadencji, w poprzednich kadencjach, że przechodzili do nas senatorowie z PO, więc być może teraz będą chcieli też przejść - mówił w RMF FM obecny marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując wyniki wyborów.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do parlamentu przegrało w Senacie i wprowadzi do izby wyższej tylko 48 senatorów ze swoich list. Nawet doliczając do tej puli mandat Lidii Staroń (startowała ze swojego komitetu, PiS nie wystawiło w jej okręgu kontrkandydata), wciąż jest to za mało głosów, by rządzić niepodzielnie w Senacie.

Na ten moment więc izba wyższa pozostaje - w teorii - w rękach opozycji, która ma tam 43 przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, dwóch z Lewicy (SLD) i trzech z PSL oraz trzech senatorów niezależnych (Kwiatkowski, Gawłowski, Tyszkiewicz), razem 51 mandatów.

Wybory parlamentarne 2019. Karczewski o przejściu senatorów z PO do PiS

Ta układanka budzi oczywiście wątpliwości (opozycji), ale daje też nadzieje (PiS), gdyż senacka większość jest naprawdę minimalna. O tę sytuację pytany był w RMF FM obecny marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Czy w ogóle rozważacie taką możliwość, że któryś senator z opozycji się zreflektuje? - dopytywał go Robert Mazurek.

Na to Karczewski odparł:

Zdarzało się w poprzedniej kadencji, w poprzednich kadencjach, że przechodzili do nas senatorowie z PO, więc być może teraz będą chcieli też przejść.

Wtedy prowadzący zapytał o to, jak w takim razie PiS miałoby przekonywać dopiero co wybranych senatorów opozycji do tego, że ich miejsce jest właśnie wśród polityków partii Karczewskiego. - Zawsze toczą się jakieś rozmowy. Jeśli ktoś będzie miał taką wolę, to będziemy prowadzili takie rozmowy - powiedział marszałek Senatu.

Więcej o:
Komentarze (175)
Wybory parlamentarne 2019. PiS bez większości w Senacie. Karczewski: Może senatorowie z PO będą chcieli przejść
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 71 razy 65

  Znowu wyślecie Lipińskiego z zestawem stanowisk do rozdania?
  Suweren pamięta, kacze syny!

 • dyskootantka

  Oceniono 56 razy 46

  Wyborcy głosowali nie tylko na osobę, ale też na jej poglądy polityczne, jeśli wybrali senatora spoza PiS a on potem przechodzi do PiS, to powinien oddać mandat. To powinno się jasno określić jako korupcję polityczną i penalizować. Bo to jest oszustwo. W PiS mają wprawę, pamiętam jak Beggerową kiedyś pisowiec Lipiński próbował przekupić i ona go nagrała. Teraz go znowu wyślą do kogoś?

 • antropoid

  Oceniono 36 razy 30

  ZA "PRZECHODZENIE" w trakcie kadencji powinna być utrata mandatu - bo inaczej to zwykły ordynarny "wałek".

 • viaac

  Oceniono 33 razy 27

  Kupczenie stanowiskami. W tym PiS jest dobry.
  I wszystko to "dla ojczyzny". :D

 • tom_aszek

  Oceniono 33 razy 27

  Odpalenie pisowskich propozycji korupcyjnych za 3... 2... 1... Poszło!

 • sowielustro

  Oceniono 32 razy 26

  A może Karczewski albo któryś z jego kamratów zechce przejść na jasną stronę mocy?

 • maaac

  Oceniono 28 razy 22

  Odpowiednia kasa i może znajdzie się drugi ciul Kałuża. PiS nie ma w tym względzie zahamowań by kupczyć korytem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX