PiS mogło utrzymać Senat. Dwie małe, ale brzemienne w skutkach porażki. Zabrakło 1804 głosów

Dwa pojedynki i zaledwie 1804 głosy przesądziły o tym, że to opozycja cieszy się z rozbicia hegemonii Prawa i Sprawiedliwości w Senacie. Pechowe dla PiS okazały się dwa okręgi: koszaliński i koniński.
Zobacz wideo

Po wyborach parlamentarnych w SenaciePrawo i Sprawiedliwość traci w izbie wyższej dotychczasową większość. Kandydatów z KW PiS, którzy otrzymali mandaty, jest zaledwie 48. Z kolei Koalicja Obywatelska do Senatu wprowadza 43 senatorów, jest jeszcze jednak dwóch z Lewicy (właściwie KW SLD) i trzech KW PSL.

Jest więc 48-48, ale pozostaje jeszcze czterech senatorów, którzy zostali wybrani z własnych komitetów. Trzech z nich jednak to albo aktualni politycy PO (Stanisław Gawłowski), albo byli w przeszłości związani z partiami opozycji, jak Wadim Tyszkiewicz i Krzysztof Kwiatkowski. To właśnie tych trzech przyszłych senatorów sprawia, że mówi się o "odbiciu Senatu" przez opozycję. Większość więc jest, jednak niestabilna.

Wybory parlamentarne 2019. PiS mogło utrzymać Senat

Tymczasem PiS mogło tego uniknąć, zresztą niewiele zabrakło partii rządzącej do tego, by utrzymać w Senacie może niewielką, ale wciąż większość. Kluczowe dla PiS okazały się dwie porażki w okręgach nr 100 (Koszalin) i nr 92 (Konin). W tych dwóch okręgach kandydaci PiS byli naprawdę blisko wygranej.

O okręgu nr 100 (Koszalin) już pisaliśmy na Gazeta.pl - tam wyborcy urządzili kandydatom prawdziwy rollercoaster, ponieważ podzielili swoje głosy w następujący sposób: 33,67 proc., 33,43 proc. oraz 32,90. Ostatecznie zwycięsko z tego starcia wyszedł Stanisław Gawłowski, wyprzedzając kandydata PiS Krzysztofa Nieckarza o 320 głosy. (44 956 głosów kontra 44 636).

Wybory parlamentarne 2019. PiS zabrakło 1804 głosów do wygranej

Drugim przypadkiem jest okręg nr 92 (Konin), gdzie mierzyli się Paweł Arndt z Koalicji Obywatelskiej i Robert Gaweł z Prawa i Sprawiedliwości. Na kandydata KO oddano 41,71 proc. wszystkich głosów (76 897), a na PiS - 40,90 proc. (75 413). Po przeliczeniu różnicy wychodzi na to, że Arndt wyprzedził Gawła o 1484 głosy.

Sumując te dwie niewielkie, aczkolwiek kluczowe porażki, dostajemy wynik 1804 - właśnie tyle zabrakło Prawu i Sprawiedliwości, by jednak utrzymać Senat.

Więcej o:
Komentarze (280)
Wybory parlamentarne 2019. Prawo i Sprawiedliwość mogło utrzymać Senat. Zabrakło 1804 głosów
Zaloguj się
 • robson15

  Oceniono 78 razy 74

  Tak pisowskie trolle pieją o Gawłowskim zapominając o sutenerze który został prezesem NIK-u.
  Bardzo dobrze się stało ze opozycja ma większość w Senacie. Skończy się nocne, jednodniowe procedowanie ustaw często niezgodnych z Konstytucją RP. Chyba że znajdzie się jakiś sprzedawczyk Gryglaso podobny, czy jakiś ciul Kałuż, którego pisory skuszą jakąś lukratywną posadką dla jego rodziny. W przekupywaniu i korupcji politycznej pisuary są mistrzami.

 • angus1000

  Oceniono 61 razy 55

  Widać, że w Koninie doszło do mrożącego krew w żyłach pojedynku Paweł kontra Gaweł! Nic dziwnego że wyborcy nie mogli się zdecydować.

 • 0apud0

  Oceniono 52 razy 44

  Nie cieszcie się tak, zaraz PiS obieca kilku senatorom ciepłe posadki w spółkach Skarbu Państwa dla rodziny i będą mieli z powrotem większość.

 • kkrispl

  Oceniono 47 razy 35

  A teraz sami zauważcie, co piszą pis--dzielce, zlikwidować senat...
  To nacja, która nawet jak wygrała w Sejmie nie umie się pogodzić z porażką w Senacie, ale cóż zrobić, skoro zamiast mózgów mają sieczkę smoleńską.
  Przy dobrym układzie, jeśli opozycja sięgnie po prezydenta za parę miesięcy, to tak to ograniczy pis, że być może kurdupel będzie chciał rozwiązać Parlament, bo niemoc będzie widać na każdym kroku..

 • atr8

  Oceniono 26 razy 26

  Pominęliście jeszcze jeden przypadek, w którym obrażony tapicer Bonkowski podkopał marnego wojewodę Drelicha. Tak zagryza się wataha.

 • hunter1111

  Oceniono 23 razy 23

  rozejrzyjcie sie dookola, co zbudowal pis w latach prosperity a co poprzednicy i to wlatach kryzysu
  pis cudza prace sobie tylko pzrywlaszczyl i rozdaje kase mowiac ze to ich

 • fiqumiku

  Oceniono 20 razy 20

  Wyobraźcie sobie, że są tacy, którzy głosują na takich jak Kuchciński, Kamiński czy Piotrowicz! Co to trzeba mieć w głowie aby na takich głosować?? Ohyda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX