Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Pokazujemy na mapach, jak PO oddawała zachód

W 2011 r. Platforma Obywatelska wygrała w większości okręgów wyborczych. Załamanie nadeszło w 2015 r. Wtedy PO wygrała jedynie w ośmiu z 41 okręgów i utraciła część swoich zachodnich bastionów. 13 października 2019 r. Platforma dominuje jedynie w pięciu okręgach.
Zobacz wideo

Na naszej infografice z trzema mapami uwzględniliśmy wyniki wyborców z 2011, 2015 i 2019 r. W 2011 r. Platforma Obywatelska zwyciężyła w większości okręgów wyborczych w Polsce i niemal we wszystkich okręgach na zachód od Wisły. Sytuacja zmieniła się w 2015 r. Z zachodniego "bastionu" PO zostało osiem okręgów - Szczecin (nr 41), Koszalin (40), Słupsk (26), Gdańsk (25), Piła (38), Poznań (39), Wałbrzych (2) i Łódź (9).

Wybory parlamentarne 2019. Tak PO traciła głosy na zachodzie Polski

Wybory parlamentarne. Tak PO traciła poparcie na zachodzieWybory parlamentarne. Tak PO traciła poparcie na zachodzie Gazeta.pl

W poniedziałek wieczorem PKW podała oficjalne wyniki wyborów do Sejmu. Wiemy zatem, że Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) znowu zalicza straty w okręgach - większość utrzymuje jedynie w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Łodzi. Co ważne, w mapie braliśmy pod uwagę procentowe wyniki, nie zaś mandaty. Przy braniu pod uwagę liczby mandatów w wielu okręgach "niebieskich" jest remis. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w okręgach: Koszalin (po trzy mandaty), Słupsk (po pięć mandatów), Zielona Góra (cztery do czterech) czy Katowice (po pięć).

Więcej o: