Senat dla opozycji. Nieoficjalnie: Bogdan Borusewicz kandydatem na marszałka

Legendarny opozycjonista Bogdan Borusewicz ma zostać kandydatem na marszałka Senatu - dowiedział się nieoficjalnie Kamil Dziubka z Onetu. Jego informatorem była osoba z najbliższego otoczenia przewodniczącego KO Grzegorza Schetyny. Borusewicz sprawował już funkcję marszałka przed dojściem PiS do władzy.
Zobacz wideo

Dziennikarz Onetu Kamil Dziubka podzielił się na Twitterze informacją o planach opozycji dotyczących kandydatury Borusewicza na stanowisko Marszałka Senatu:

Bogdan Borusewicz ma już doświadczenie jako Marszałek Senatu

Bogdan Borusewicz, legendarny działacz trójmiejskiej "Solidarności", od 2005 roku zasiada w Senacie. W latach 2005-15 był już przewodniczącym izby wyższej polskiego parlamentu. W latach 1991-2001 zasiadał w Sejmie.

Borusewicz był jedną z najważniejszych osób, przygotowujących strajk w Stoczni Gdańskiej: zdecydował, kto będzie strajkował, sporządził ulotki, ustalił datę wystąpienia. Od momentu rozpoczęcia protestu był, obok Lecha Wałęsy, Andrzeja Gwiazdy i Anny Walentynowicz, przywódcą zbuntowanych robotników.

16 sierpnia 1989 r. zbuntował się przeciwko decyzji Lecha Wałęsy o powrocie strajkujących do pracy. Po tym wydarzeniu władze komunistyczne w wewnętrznym telegramie określiły go jako radykalnego buntownika, znacznie gorszego niż Wałęsa. Borusewicz był też najdłużej ukrywającym się przed SB przywódcą opozycji. 

Wyniki wyborów do Senatu: przewaga opozycji

Po podliczeniu głosów w wyborach do Senatu z 99,5 proc. komisji wyborczych PiS zdobyło 44,7 proc., a KO - 35,5 proc. Ze wstępnych informacji wynika jednak, że 48 mandatów w Senacie przypadnie politykom Prawa i Sprawiedliwości i tym samym partia rządząca straci większość.

W przeliczeniu na poszczególne mandaty daje to 48 mandatów dla PiS, 43 dla KO, 3 dla PSL, 2 dla SLD i 4 dla senatorów niezależnych.

Wybory do Senatu odbywają się w jednomandatowych okręgach wyborczych, zatem wyniki w skali ogólnopolskiej nie przekładają się na na liczbę mandatów tak samo, jak w wyborach do Sejmu.

Więcej o:
Komentarze (132)
Senat dla opozycji. Nieoficjalnie: Bogdan Borusewicz kandydatem na marszałka
Zaloguj się
 • jackanapes

  Oceniono 17 razy 13

  Senator Kogut się ponoć szykował. Trzy razy zapiał, a i tak goowno wyszło.

 • grobelozaur

  Oceniono 19 razy 11

  1. Brejza
  2. Tyszkiewicz
  Z całym szacunkiem dla zasług pana Borusewicza, ale nie nadaje się na to stanowisko w aktualnej sytuacji.

 • ryslew2061

  Oceniono 19 razy 11

  Janusz Schwertner-dziennikarz: "Marszałek Senatu ma prawo do wygłaszania orędzi w mediach publicznych. To będzie ciekawe". Nawet bardzo - tak utalentowanego mówcy jak Borsuk świat nie widział. I szybko nie zobaczy.

 • lokomotywa-1

  Oceniono 14 razy 8

  Fatalny pomysł. Dość tych starych repów.

 • six_a

  Oceniono 20 razy 8

  jezu, nieeee, tylko nie ku... legendy, japie.... dajcie kogoś z życiem, a nie jakieś truchła.

 • zdenerwowanyrealista

  Oceniono 13 razy 7

  Dlatego PO wygrywa, bo cały czas stawia na "nowe" stare twarze. Borusewicz to z pewnością zasłużony opozycjonista. Ale marszałkiem opozycyjnego Senatu nie może być jedynie polityk doświadczony i wytrawny, ale także charyzmatyczny i zręczny gracz. Taki marszałek musi być twarzą opozycji i dać jej efekt świeżości. A pan Borusewicz, cóż... Marszałek z lat 2005-2015 i wicemarszałek 2015-2019. Mniej od niego charyzmatyczni są jedynie Szydło i kij od szczotki.

 • dziadwawelski

  Oceniono 12 razy 6

  Nigdy niczego już nie wygrają. Skoro wciąż żyją tym kombatanctwem "solidarnościowym" czy "korowym" Masakra !!!

 • jeak

  Oceniono 22 razy 6

  Jestem pewien, że PiS kupi sobie paru senatorów (wystarczy dwóch) i przejmie senat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX