Wyniki wyborów 2019 za granicą. PKW przeliczyła głosy z 81,25 proc. zagranicznych komisji

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane z 81,25 proc. zagranicznych komisji wyborczych. Z informacji tych wynika, że Polacy przebywający za granicą najliczniej zagłosowali na Koalicję Obywatelską.
Zobacz wideo

PKW opublikowała informacje dotyczące wyników wyborów z 260 na 320 zagranicznych komisji. Poza granicami Polski zwyciężyła Koalicja Obywatelska, którą poparło niespełna 39 procent wyborców. Drugi wynik należy do Prawa i Sprawiedliwości, na które zagłosowało ponad 27,5 procent głosujących poza krajem.

PiS wygrywa w Stanach, Koalicja Obywatelska w Wielkiej Brytanii. Jak głosowali Polacy za granicą?

Poza granicami naszego kraju na Koalicję Obywatelską zagłosowało 66 175 osób. W Wielkiej Brytanii poparło ją ponad 9,6 tys. osób, czyli 38,85 procent głosujących, a w USA liczba głosów oddanych na KO wyniosła 8 171, czyli ponad 27 proc.. Najlepszy procentowy wynik Koalicja Obywatelska odnotowała w Katarze, gdzie poparło ją 148 osób, czyli ponad 62 procent głosujących.

W sumie na Prawo i Sprawiedliwość za granicą zagłosowało ponad 46 tysięcy osób. Najlepszy wynik - ponad 15 tysięcy głosów - PiS otrzymało w Stanach Zjednoczonych. Na partię Jarosława Kaczyńskiego w USA zagłosowało 52 proc. polskich wyborców. Najlepszy procentowy wynik Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w Kosowie - 60,17 proc. - gdzie na listę PiS zagłosowało 145 osób.

Trzeci wynik za granicą należy do Lewicy. Koalicję SLD, Wiosny i Razem poparło ponad 32 tysięcy osób głosujących poza Polską. Lewica otrzymał ponad 6 tysięcy głosów w Wielkiej Brytanii, a procentowo najlepszy wynik uzyskała w Kolumbii. Tam zagłosowało na nią 29 osób, czyli ponad 48 procent głosujących.

Czwarty wynik za granicą ma Konfederacja, na którą zagłosowało ponad 17 tysięcy rodaków. Najwięcej osób poparło ją w Wielkiej Brytanii (ponad 3 tysiące). W przeliczeniu na procenty najlepszy wynik Konfederacja zanotowała w Islandii. Tam zagłosowały na nią 682 osoby, czyli ponad 25 procent wyborców.

Polskie Stronnictwo Ludowe poparło ponad 6 tysięcy Polaków, którzy głosowali za granicą. W Wielkiej Brytanii ludowców poparło ponad tysiąc osób. Najlepszy procentowy wynik PSL osiągnęło w Etiopii. Listę  PSL poparły tam cztery osoby, czyli 19,05 proc. głosujących.

Wyniki wyborów za granicą. W wyborach do Senatu zwycięża kandydat KO

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące wyników wyborów do Senatu z 264 na 320 zagranicznych komisji wyborczych (podliczono 82,5 procent głosów). Kandydat Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Ujazdowski uzyskał poparcie ponad 55 proc. głosujących, co oznacza, że zagłosowało na niego ponad 99,5 tys. osób. Marka Rudnickiego z PiS poparło ponad 55 tysięcy osób, czyli 30 proc. głosujących poza granicami kraju, a Cezarego Kasprzaka z Obywateli RP ponad 25 tysięcy osób, co oznacza poparcie ponad 14 procent wyborców.

Więcej o:
Komentarze (57)
Wyniki wyborów 2019 za granicą. PKW przeliczyła głosy z 81,25 proc. zagranicznych komisji
Zaloguj się
 • piotrusl

  Oceniono 46 razy 40

  Może by tak wydzielić z obszaru kraju obszar, który mógłby otrzymać autonomię i stopniowo wydzielać się od reszty. PiSolandia by się mogła nadal w swych granicach integrować z kościołem, a my w ramach naszego niezależnego terytorium byśmy zajęli się pracą i rozwojem.

 • remo29

  Oceniono 33 razy 17

  Nie ma to jak urządzać życie w kraju, z którego się spierydoliło i nie chce już nigdy wracać.

 • aronia0

  Oceniono 20 razy 14

  Sama stalam w godzinnej kolejce do urny wyborczej w Brukseli. Tu na pewno zwyciezyla KO. Nawet brukselskie Podlasie na nia glosowalo.

 • ldzm

  Oceniono 21 razy 11

  Głosować powinno się tam gdzie się żyje na stałe i płaci podatki - kiedy w końcu ktoś z tym zrobi porządek?!?

 • urhan

  Oceniono 20 razy 8

  Powtarzam, prawo wyborcze tylko dla tych, którzy w tym kraju płacą podatki...

 • lillesult

  Oceniono 15 razy 7

  Polecam przenieść się do tego kraju UE, w którym otrzymanie obywatelstwa zajmuje najmniej czasu, aby zdążyć przed wyjściem PL ze wspólnoty. Zaraz potem będzie można się śmiać z troglodytow, którzy pozostali w Wielkiej Polsce i płakać z powodu oddania Ojczyzny w ręce Rosji. Cena jednak będzie, przynajmniej na poziomie osobistym, żyć normalnie...

 • mopsek

  Oceniono 7 razy 5

  Jak pokazuja wyniki glosowania po granicami kraju, najglupszych wyborcow nalezy szukac w USA, tam zawsze tak bylo, im sie dobrze powodzi a dla kraju wybieraja najgorsza rase, myslac, ja wyjechalem i tu zostalem, przez tych wiesniakow, co nic nie rozumieja, teraz niech maja , najgorsza partie, zeby nam sie dobrobyt po nocach nie snil w Polsce.

 • opiniamoja

  Oceniono 4 razy 4

  głupi naród polski wybrał dyktaturę

 • gr39

  Oceniono 16 razy 4

  nie rozumiem dlaczego ta amerykanska azbestoza czy inni wyrokowcy z Islandii głosują w polskich wyborach - nie mieszkają tu to nie głosują - taka powinna być zasada

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX