Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w USA. PiS wygrywa wśród Polonii

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w USA. Wybory parlamentarne cieszyły się w tym roku dużym zainteresowaniem wśród polskich wyborców w USA. Z tego powodu konieczne było powołanie większej liczby komisji wyborczych. Po przeliczeniu głosów ze wszystkich komisji wynika, że największe poparcie uzyskali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz wideo

Zgodnie z danymi po przeliczeniu wszystkich głosów z komisji, najwięcej osób zagłosowało w wyborach do Sejmu i Senatu na Prawo i Sprawiedliwość. To ugrupowanie poparło 52,7 procent Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego najlepiej wypadło w okręgu chicagowskim gdzie zdobyło 69 procent głosów oraz w okręgu nowojorskim, gdzie na kandydatów tej listy zagłosowało 49,5 procent wyborców. Jest to mniejsza przewaga, niż miało to miejsce cztery lata temu. 

Wyniki wyborów parlamentarnych wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych - duże poparcie dla PiS

Dalej znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 27,7 procent głosujących. Kandydaci opozycji zdobyli większość w mniej licznych okręgach: waszyngtońskim (45 procent) oraz wyznaczonych dla Los Angeles (48 procent) i Houston (43 procent). KW Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał 8,8 procent głosów, PSL-Koalicja Polska 2,4 procent głosów, a Konfederacja - 8,3 procent poparcia wyborców.

W wyborach do Senatu głosujący w Stanach Zjednoczonych Polacy oddali najwięcej glosów na profesora Marka Rudnickiego - kandydata PiS. Uzyskał on 58 procent poparcia. Na drugim miejscu znalazł się Kazimierz Michał Ujazdowski z list Koalicji Obywatelskiej, na którego zagłosowało 34 procent osób. Trzecim kandydatem był Cezary Kasprzak z komitetu Obywatele RP - poparło go 7,9 procent głosujących. 

W całych Stanach Zjednoczonych w głosowaniu wzięło udział 29,5 tysiąca osób czyli o 5 tysięcy więcej niż w wyborach parlamentarnych z 2015 roku.

Więcej o: