Wybory parlamentarne 2019. W komisji we Wrocławiu doszło do pomyłki. Wydano 92 karty z innego okręgu

Niewłaściwe karty do głosowania wydano 92 wyborcom z Osobowic, jednej z części Wrocławia. Głosowali oni w Obwodowej Komisji Wyborczej numer 282, gdzie otrzymali karty z okręgu numer siedem, zamiast z okręgu numer osiem.

W niedzielę odbyły się wybory parlamentarne 2019 do Sejmu i Senatu. W jednej z Obwodowych Komisji Wyborczych we Wrocławiu - numer 282 na osiedlu Osobowice - 92 osobom wydano niewłaściwe karty do głosowania, co sprawiło, że głosy 92 osób oddane na kandydatów do Senatu są nieważne.

Wybory parlamentarne 2019. W Obwodowej Komisji Wyborczej numer 282 doszło do pomyłki

Błąd wykryto dwie godziny po otwarciu lokali wyborczych - około godziny 9. Jak informuje TVN24, został on wykryty przez jednego z wyborców. Po zgłoszeniu sprawy do komisji, Okręgowa Komisja Wyborcza zdecydowała o uruchomieniu rezerwy kart.

Od godziny 9 głosowanie w komisji wyborczej numer 282 odbywało się już bez zakłóceń. Jak tłumaczyła w rozmowie z TVN24 Paulina Dobrosz-Dzierżanowska, przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej we Wrocławiu, błąd pojawił się w informatycznym systemie wsparcia organów wyborczych. - Zostało w nim wyświetlone, że do tej konkretnej komisji powinny zostać dostarczone karty z okręgu numer siedem, zamiast z okręgu numer osiem - powiedziała. Dodała, że błąd wynikał też po części z tego, że Okręgowa Komisja Wyborcza, która powinna była dzień przed głosowaniem oraz w dniu wyborów sprawdzić i policzyć karty do głosowania, najwyraźniej tego nie zrobiła.

Wyborcom przysługuje złożenie protestów wyborczych. Jeśli tak się stanie, możliwe jest powtórzenie wyborów w całym okręgu.

Więcej o:
Komentarze (62)
Wybory parlamentarne 2019. W komisji we Wrocławiu doszło do pomyłki. Wydano 92 karty z innego okręgu
Zaloguj się
 • potp

  Oceniono 14 razy 14

  Zamiast uznawać głosy za nieważne uznać, że te 92 osoby poszły zagłosować do sąsiedniego okręgu i uznać za ważne.

 • koment22

  Oceniono 12 razy 12

  Większość ludzi nawet jakby dostała karty z okręgu kosmicznego to by się nie zorientowała, więc o co afera ? :)

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 12

  Obwąchałam swoją kartę do głosowania, policzyłam pieczęcie i chyba musiałabym iść nieźle nawalona głosować żeby się nie zorientować, że nazwiska są inne niż przypisane do okręgu.

 • rpu33065

  Oceniono 16 razy 10

  Jak 100 osób mogło nie zauważyć że to złe listy ? Przecież tam są tylko 2 nazwiska ! (przynajmniej w okręgu 7 gdzie głosowałem). Żadnej ze 100 osób nie przyszło do głowy że ich kandydata nie ma na liście ?

 • apw1964

  Oceniono 10 razy 6

  Błąd jest poważniejszy niż to na pierwszy rzut oka wygląda. Pozbawienie możliwości głosowania prawie 100 osób jest pozbawieniem ich praw do głosowania. Z drugiej jednak strony, głosowania nie da się i nie ma sensu powtarzać. Znajomość wyników w całym kraju na pewno wpłynęłaby na głosowanie. A więc tego błędu nie da się poprawić.

 • bamapo

  Oceniono 5 razy 5

  A ja dostałem kartę bez pieczątki... ciekawe że akurat do senatu gdzie był pojedynek tylko PIS kontra KO... Pislamiści pewnie liczyli że będą mogli zakwalifikować mój głos do senatu jako nieważny.

 • pawel_2017

  Oceniono 10 razy 4

  Skoro to tylko 92 głosy to powinni sprawdzić wszystkie scenariusze i zobaczyć czy głosowanie to wpłynęłoby na wynik wyborów:
  tzn. wszystkie głosy przypisać PIS (Senat i Sejm), i sprawdzić czy wpływa tona wynik,
  wszystkie głosy przypisać KO (Senat i Sejm) i sprawdzić ...,
  ...
  Następnie sprawdzić jak to mogłoby wpłynąć na to kto wejdzie do Sejmu z każdej z list danego komitetu.
  Wystarczyło by zatrudnić do tego jakiegoś np. nauczyciela matematyki (wystarczyłby uczeń podstawówki, ale trzeba wziąć osobę nieco starszą i odpowiedzialną).

 • kania.u

  Oceniono 3 razy 3

  Ludzie mogli nie zauważyć pomyłki, bo w wyborach do senatu (podobnie jak w wyborach do sejmu) ludzie patrzyli na partię, nie na osobę (a najczęściej wcześniej nie sprawdzili, kto będzie na ICH liście. ). Na liście do senatu wybierali między DWIEMA PARTIAMI a nie między dwiema osobami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX