Wyniki wyborów do Senatu 2019. Kiedy poznamy wyniki?

Wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w Polsce w niedzielę 13 października 2019 roku. Pierwsze wyniki sondażowe exit poll podane zostały już po zakończeniu głosowania, czyli po godzinie 21. Kiedy poznamy wyniki wyborów do Senatu?
Zobacz wideo

Zgodnie z sondażem exit poll przeprowadzonym przez IPSOS dla TVN24 w wyborach do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43,6 procent poparcia. Pozostałe ugrupowania otrzymały kolejno: Koalicja Obywatelska - 27,4 procent, KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11,9 procent, PSL-Koalicja Polska - 9,6 procent oraz Konfederacja - 6,4 procent.

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy poznamy wyniki wyborów do Sejmu i Senatu?

Pierwsze wyniki przeprowadzone przez instytuty badawcze, czyli tak zwane wyniki exit poll przedstawione zostały przez media tuż po godzinie 21, kiedy zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych. Wtedy podano jednak tylko sondażowe wyniki dla Sejmu - bez uwzględnienia wyników do Senatu.

W niedzielę około północy podane zostaną wyniki late poll, które pochodzą z list wywieszonych przez komisje wyborcze na lokalach. Oznaczają one podliczone głosy oddane przez wyborców w danym lokalu oddane zarówno na kandydatów do Sejmu i Senatu. Tym samym są one bardziej wiarygodne niż pierwsze wyniki exit poll. Na oficjalne wyniki podawane przez Państwową Komisję Wyborczą musimy poczekać najdłużej. Podane one zostaną najprawdopodobniej w poniedziałek lub wtorek.

Więcej o: