Wybory parlamentarne 2019. Kiedy pełne wyniki? Wiceszef PKW: W poniedziałek wieczorem lub we wtorek

- Nie będzie to wcześniej niż późnym wieczorem jutro lub we wtorek - powiedział wiceszef PKW Sylwester Marciniak, pytany na konferencji, kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Nie podano natomiast nowych danych o frekwencji na wyborach.
Zobacz wideo

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji o godz. 22, cisza wyborcza zakończyła się zgodnie z planem o godz. 21. Podsumowano też incydenty w trakcie wyborów, doszło do kilkunastu wykroczeń.

Według informacji z godz. 18 w zabezpieczenie wyborów zaangażowano ponad 20 tys. policjantów, 235 psów służbowych i dwóch koni służbowych.

Członkowie PKW przekazali, że w kwestii ogłoszenia pełnych wyników wyborów należy się uzbroić w cierpliwość co najmniej do poniedziałkowego wieczora. Inny możliwy termin to wtorek. Jak podkreślano, wszystko zależy od tempa prac 28 tysięcy komisji obwodowych.

- Nie będzie to wcześniej niż późnym wieczorem jutro lub we wtorek - mówił wiceszef PKW Sylwester Marciniak. Na wieczornej konferencji PKW nie poinformowano o tym, ile wyniosła frekwencja. Według  sondażu exit poll autorstwa IPSOS dla TVN24 frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

Następna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej w związku z wyborami parlamentarnymi 2019 zaplanowana jest na godz. 10 w poniedziałek 14 października.

Wybory parlamentarne 2019. Wyniki exit poll, pięć partii w Sejmie

Według wyników sondażu exit poll zrealizowanego przez IPSOS dla TVN24 wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 proc. Drugie miejsce dla Koalicji Obywatelskiej - 27,4 proc. Podium zamyka Lewica z wynikiem 11,9 proc.

Do Sejmu wchodzą - według exit poll - także PSL i Kukiz'15 (9,6 proc.) oraz Konfederacja (6,4 proc.).

Więcej o: