Wybory parlamentarne 2019. Wiceprezes PiS Adam Lipiński nie wyklucza współpracy z Konfederacją

Z sondażu exit poll Ipsos dla TVN24 wynika, że Prawo i Sprawiedliwość w niedzielnych wyborach parlamentarnych zyskało samodzielną większość i wprowadzi do Sejmu 239 posłów. Wiceprezes PiS Adam Lipiński zasugerował, że w przypadku braku większości (po ogłoszeniu oficjalnych danych przez PKW) partia może nawiązać kontakty z Konfederacją.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach parlamentarnych - tak wynika z sondażu IPSOS dla TVN24. Komitet Wyborczy PiS zdobył według tego badania 43,6 procent. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska - 27,4 procent, a trzecie Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11,9 procent. Próg wyborczy przekroczyły także komitety Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość- odpowiednio 9,6 i 6,4 procent głosów.

Zgodnie z obliczeniami pracowni Ipsos, jeśli wyniki sondażu potwierdzą się, Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie 239 mandatów w Sejmie, Koalicja Obywatelska będzie miała 130 posłów, komitet SLD - 43 mandaty, PSL - 34 mandaty, a Konfederacja - 13 mandatów.

Wybory parlamentarne 2019. Prawo i Sprawiedliwość z Konfederacją?

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Adam Lipiński nie wykluczył, że w przypadku braku większości (po ogłoszeniu oficjalnych danych przez Państwową Komisję Wyborczą) partia nawiąże kontakty z Konfederacją, jeśli ta wprowadzi do Sejmu swoich parlamentarzystów.

- Jakby to panu powiedzieć delikatnie, jak będzie trzeba z kimś rozmawiać, to będziemy rozmawiać, aczkolwiek wolałbym, żeby to nie była Konfederacja. Na razie nic nie zapowiada, że będziemy musieli z kimś rozmawiać - powiedział Lipiński reporterowi TOK FM Rochowi Kowalskiemu.

Z kolei wicepremier Jarosław Gowin stwierdził, że Konfederacja nie jest partnerem dla Prawa i Sprawiedliwości.

Więcej o:
POPULARNE
NAJNOWSZE