Wybory parlamentarne 2019. Znamy wyniki exit poll. Najwyższy wynik 43,6 procent, do Sejmu wejdzie 5 partii

O godzinie 21 zostały ogłoszone wyniki sondażu exit poll. Wynika z nich, że zwycięzcą wyborów parlamentarnych 2019 jest Prawo i Sprawiedliwość. Na partię tę zagłosowało 43,6 proc. wyborców.
Zobacz wideo

Sondaż exit poll przeprowadzony przez IPSOS dla TVN24 pokazuje, że wybory 2019 wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 procent. Drugi wynik należy do Koalicji Obywatelskiej. Na tę partię zagłosowało 27,4 proc. wyborców. Do Sejmu wchodzą także KW Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który głos oddało 11,9 proc. uprawnionych do głosowania, PSL-Koalicja Polska, które zdobyło 9,6 i Konfederacja z poparciem 6,4 proc. 

Z sondażu exit poll wynika, że wybory do Senatu wygrał X - na kandydatów tej partii zagłosowało X proc. wyborców. Drugie miejsce zajął X z wynikiem X proc. Swoich senatorów będzie mieć także X (X proc.) oraz X (X proc.).

Z badań sondażowych wynika, że frekwencja w wyborach parlamentarnych 2019 wyniosła 61,1 proc. Przypomnijmy, że cztery lata temu w wyborach do Sejmu wzięło udział 50,92 proc. uprawnionych do głosowania, a w wyborach do Senatu - 50,91 proc. z nich. 

Wyniki exit poll. Czym się różnią od oficjalnych wyników wyborów?

Podkreślmy, że podane powyżej wyniki to wyniki sondażowe. Exit poll to badanie przeprowadzane przez ośrodki badawcze, które wysyłają ankieterów przed wybrane lokale wyborcze. Ankieterzy ci rozmawiają z wyborcami, którzy wzięli już udział w wyborach i pytają, na kogo zagłosowali. Wyniki exit poll są jednak często bardzo zbliżone do oficjalnych wyników wyborów. Duża próba badawcza, pytanie o czyny, a nie o preferencje oraz bezpośredni kontakt respondentów z ankieterami mają wpływ na to, że badania exit poll charakteryzują się małym marginesem błędu.

Na oficjalne wyniki musimy jeszcze zaczekać. Te poda Państwowa Komisja Wyborcza. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych, które nastąpiło o 21, rozpoczęła się procedura liczenia głosów. Ta może potrwać nawet dwa dni. 

Więcej o: