Wybory parlamentarne 2019. Exit poll. Wyniki głosowania, frekwencja województwo śląskie

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie, w którym wybieraliśmy przyszłych posłów i senatorów zakończyło się w niedzielę o godz. 21:00. Według sondażu exit poll (na zlecenie TVN24) największe poparcie Polaków uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Znamy już nie tylko wyniki ogólnokrajowe, ale również rezultaty głosowania w poszczególnych województwach. Które ugrupowanie zdobyło najwięcej mandatów w województwie śląskim?
Zobacz wideo

Wyboru posłów dokonaliśmy w 41 okręgach wyborczych. Kandydaci ubiegali się na obszarze kraju o 460 mandatów. Zgodnie z sondażem exit poll (IPSOS dla TVN24) w wyborach do Sejmu zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała ponad 43-procentowe poparcie, co przekłada się na 239 poselskich mandatów. Za plecami PiS "uplasowała" się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 27,4 proc. uprawnionych (130 mandatów). Trzeci wynik zanotował z kolei Sojusz Lewicy Demokratycznej (11,9 procent, 43 mandaty). Swoich posłów do izby niższej parlamentu wprowadziły też: PSL-Koalicja Polska - (9,6 procent, 34 mandaty) oraz Konfederacja (6,4 proc., 13 mandatów). Frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła 61,1 proc.

Dzięki sondażowi exit poll wiemy już, jak głosowali mieszkańcy poszczególnych województw. Które z ugrupowań wywalczyło najwięcej mandatów w województwie śląskim? 

Wybory parlamentarne 2019. Województwo śląskie. Wyniki głosowania, frekwencja

Na obszarze województwa śląskiego znalazło się 6 okręgów wyborczych, oznaczonych numerami: 27 (Bielsko-Biała), 28 (Częstochowa), 29 (Katowice), 30 (Bielsko-Biała), 31 (Katowice), 32 (Katowice). Poniżej prezentujemy wyniki wyborów do Sejmu oraz sondażową frekwencję w województwie śląskim:

PiS - 41,6 procent.,

KO - 32 proc.,

SLD - 12,8 proc.,

PSL-KP - 6,5 proc., 

Konfederacja - 6,3 proc.,

Inne - 0,8 proc.

Frekwencja w woj. śląskim wyniosła 61,6 proc.

Więcej o:
Komentarze (13)
Wybory parlamentarne 2019. Exit poll. Wyniki głosowania, frekwencja województwo śląskie
Zaloguj się
 • tomek_pb2

  Oceniono 9 razy 5

  Kto tak qrva ponazywał te okręgi wyborcze. Województwo ma ok 4.7 mln ludzi, Katowice zaledwie ok 280 tys, a Bielsko-Biała ok 170 tys. A tu 3 z 6 okręgów nazywają się Katowice, a 2 Bielsko-Biała. Gdzie są np Gliwice , albo Sosnowiec czy inne miejscowości Zagłębia ?

 • tempa-dzida2

  Oceniono 8 razy 4

  Wychodzi na to, że Śląsk się sprzedał. Bastion polskości ...
  Nic już nie będzie takie same ...

 • js08836

  Oceniono 2 razy 2

  Wstyd mi za Śląsk. Jestem wnerwiony, że pomimo chamskiej obrazy Kaczyńskiego o opcji niemieckiej i Bezczelnych kłamstw spadochroniarza Morawieckiego PiS wygrał. To nic, że zdradziecki PiS coraz więcej kupuje węgiel z Rosji przy okazji niszcząc nasze górnictwo. To nic ,że szykuje nową ustawę górniczą, która pozwoli bez opinii mieszkańców stawiać kopalnie w dowolnych miejscach. Wrednych kłamliwych " kwiatków " jest znacznie więcej. Sami żeście się zdradzili durna śląska maso . Tylko mi nie płakać, jak będzie was Morawiecki okłamywał.

 • doctornewross

  Oceniono 1 raz 1

  Ciule Ciule ni mo wom gańba?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 14 razy -4

  A jo se myślol, że PiS dostanie wincyj.
  Ni ma tak źle.
  (Przeważnie gorole zadecydowali).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX