Wybory parlamentarne 2019. Samuel Pereira przegrał w sądzie z Borysem Budką

Sąd Apelacyjny w Katowicach częściowo uwzględnił zażalenie Borysa Budki ws. Samuela Pereiry. Dziennikarz i szef portalu TVP.info musi sprostować na Twitterze nieprawdziwe informacje, że kandydat KO kłamał ws. leku Valcyte. Wyrok jest prawomocny.
Zobacz wideo

Sąd pierwszej instancji orzekł, że Samuel Pereira nie musi prostować informacji na temat "paragonu hańby", gdyż wypowiadał się jako osoba prywatna. Borys Budka złożył jednak zażalenie i Sąd Apelacyjny w Katowicach częściowo przyznał mu rację. Uzasadnienie orzeczenia na razie nie jest znane - poznamy je najprawdopodobniej w piątek.

- No i doigrał się Samuel Pereira. Dziś zapadło prawomocne orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Katowicach, na mocy którego ma sprostować swoje kłamstwa. Jutro szczegóły - napisał w czwartek na Twitterze Borys Budka.

Wybory parlamentarne 2019. Samuel Pereira przegrał proces z Borysem Budką

Katowicki sąd apelacyjny uwzględnił zażalenie polityka KO częściowo - uznał, że Samuel Pereira działał jako pracownik Telewizji Publicznej, nie jako osoba prywatna. Zgodnie z prawomocnym wyrokiem szef portalu TVP.info musi opublikować na Twitterze sprostowanie.

Przypomnijmy, że na początku października podczas przedwyborczej debaty w TVP Borys Budka pokazał "paragon hańby". Opiewał na ponad 2 tys. zł i został wystawiony za dwa opakowania leku Valcyte. Ze specyfiku korzystają osoby po przeszczepach.

Po debacie Samuel Pereira nazwał Borysa Budkę "kłamcą", argumentując, że lek ten jest refundowany i kosztuje zaledwie 3,20 zł za opakowanie. Refundacja nie jest jednak dla każdego: pacjent może z niej skorzystać w okresie do 110 dni lub 200 po przeszczepie. Dalej decyzja należy do lekarza - jeśli stwierdza, że refundacja już nie przysługuje, cena za lek wynosi dokładnie tyle, ile pokazał na rachunku Borys Budka podczas debaty w TVP.

Tymczasem Samuel Pereira w czwartek wieczorem na Twitterze ponownie napisał, że Borys Budka "skłamał".

Borys Budka mówiąc, że za Valcyte ktoś zapłacił "TYLKO DLATEGO" że rząd leku nie dofinansował - SKŁAMAŁ

- napisał dziennikarz.

Więcej o: