Sławomir Neumann zmienia zdanie ws. możliwej koalicji z Konfederacją. "Nie po drodze nam jest"

"Nie po drodze nam jest z Konfederacją. To nie nasze wartości ani program. I nie będzie z nią żadnych koalicji" - stwierdził Sławomir Neumann na Twitterze. Sprostował tym samym swoją wcześniejszą wypowiedź, w której - zapytany, czy PO weszłoby w koalicję z Konfederacją, by obronić Polskę przed PiS - nie wykluczył takiej możliwości. Za te słowa zaczęli go krytykować inni politycy Platformy.

W czwartek przed południem Sławomir Neumann odniósł się do swoich wcześniejszych słów wypowiedzianych w środę wieczorem w programie "Wydarzenia i opinie" w Polsat News. Przypomnijmy, że były przewodniczący koła PO-KO nie zaprzeczył, gdy zapytano go o potencjalną koalicję PO z Konfederacją na wypadek konieczności "ratowania Polski przed PiS-em". Neumann stwierdził, że wyobraża sobie utworzenie w Polsce "rządu ratunkowego", którego zadaniem byłoby odsunięcie partii Jarosława Kaczyńskiego od władzy.

Sławomir Neumann: Nie po drodze nam jest z Konfederacją

Neumann postanowił sprostować swoje słowa i zamieścił na Twitterze wpis, w którym wyjaśnił, że jego zdaniem po wyborach w Sejmie powstanie większość PO, Lewicy i PSL. Kategorycznie zaprzeczył też, jakoby Koalicja Obywatelska rozważała wejście w koalicję z Konfederacją.

"Po wyborach w Sejmie powstanie większość KO, Lewica i PSL. Wierzę w to. Wspólnie będziemy naprawiać Polskę. Nie po drodze nam jest z Konfederacją. To nie nasze wartości ani program. I nie będzie z nią żadnych koalicji" - napisał. 

Wcześniej wypowiedź Neumanna wywołała kontrowersje w jego partii. Poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński stwierdził, że koalicja Koalicji Obywatelskiej jest wykluczona. -  Nie wyobrażam sobie takiej koalicji. Nie wiem, co Sławek Neumann miał na myśli - powiedział w Radiu Plus. W podobnym tonie wypowiedział się też Cezary Tomczyk z PO. - Nigdy nie pójdę ramię w ramię z faszystami - powiedział w Porannej Rozmowie Gazeta.pl. Fragment rozmowy można obejrzeć poniżej:

Zobacz wideo

Do sprawy - już po sprostowaniu Neumanna - odniósł się też Grzegorz Schetyna. 

Nie ma takiej możliwości. Nie było, nie ma i nie będzie takiej możliwości, żeby Koalicja Obywatelska weszła w jakąkolwiek relację koalicyjną czy inną z Konfederacją. To partia, która jest dedykowana PiS-owi jako koalicjant i życzę Kaczyńskiemu, żeby miał doświadczenie w przyszłym parlamencie współpracy z tymi ludźmi

- powiedział na konferencji prasowej w Gliwicach, cytowany przez portal 300polityka.pl.

Wiem, że [Sławomir Neumann - red.] sprostował dziś tę niezręczność czy wytłumaczył intencję tych słów

- zaznaczył Schetyna.

Więcej o:
Komentarze (30)
Sławomir Neumann zmienia zdanie ws. możliwej koalicji z Konfederacją. "Nie po drodze nam jest"
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 15 razy 7

  I dziwić się, że uwłaszczająca się na Polsce pijana i hałaśliwa małpa z brzytwą ma takie poparcie.
  Przy opozycji, która nie wie, czego chce, która niby prowadzi kampanię, ale właściwie to nie prowadzi i nawet nie wie, czy chce rządzić?...

 • stenrw

  Oceniono 12 razy 6

  Wzorem Wałęsy jest "za, a nawet przeciw"?

 • zraluk7

  Oceniono 10 razy 6

  POKO - Zamknijcie gdzieś tego Neumana do wyborów. Dla własnego dobra.

 • szel1

  Oceniono 7 razy 5

  Ten burak jeszcze się odzywa. Myślałem że zniknie do wyborów.

 • zdzichu64

  Oceniono 4 razy 4

  Temu Panu to już dziękujemy. Już się napolitykował i czas na zmiany. Szkoda tylko że w KO jeszcze tego nie zrozumieli bo takich "polityków" to jest tam sporo i to głównie przez "zasiedzenie".

 • mietek1910

  Oceniono 8 razy 4

  Nie czepiajcie się Neumanna, te słowa o koalicji z Konfederacją na pewno były WYRWANE Z KONTEKSTU, zupełnie jak te o Adamowiczu w kajdankach.

 • tomtg123

  Oceniono 4 razy 2

  Bez znaczenia. Gdybanie przed wyborami nie ma sensu - w żadną stronę.
  O ewentualnej koalicji opozycji (KO+Lewica+PSL) z Konfederacją byłaby mowa wtedy i tylko wtedy, gdy opozycja bez Konfederacji nie mogłaby rządzić (czyli gdy PiS też bez Konfederacji nie mógłby rządzić). Mało prawdopodobne by tak się to ułożyło - ale teoretycznei możliwe.
  Pytanie co w takim scenariuszu wolałaby opozycja: czy porozumienie z Konfederacją, czy rządy PiSu i Konfederacji ?
  I co wolałby wyborca opozycji? Taka byłaby alternatywa.
  Nie wiem i wcale nie muszę odpowiadać na takie pytanie, poza tym różni są wyborcy opozycji, ale warto rozumieć, że taki przypadek (taki rozkład mandatów) rozważamy.

 • ryszard_kubaszko3

  Oceniono 8 razy 2

  "Politycy" PO mają dla każdego coś miłego, a wieczorem nie pamiętają, co mówili rano i mówią coś całkiem przeciwnego. Byle odzyskać utracone koryto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX