Jan Duda o in vitro: Niezgodny z konstytucją "eksperyment naukowy". Teraz "przeprasza urażonych"

Jan Duda, ojciec prezydenta i kandydat do senatu, powiedział w debacie przedwyborczej, że metoda in vitro to "eksperyment naukowy" i ocenił, że jest ona niezgodna z konstytucją. Po krytyce, która na niego spłynęła, Duda "przeprosił urażonych" swoją wypowiedzią i uważa, że była to "próba pobudzenia do refleksji".
Zobacz wideo

W poniedziałek wieczorem krakowska "Gazeta Wyborcza" organizowała debatę kandydatów do Senatu. Wzięli w niej udział Bogdan Klich (KO), Rafał Komarewicz (niezrzeszony) oraz Krzysztof Mazur i Jan Duda (PiS). Ten ostatni ostro skrytykował metodę in vitro. Stwierdził nie tylko, że jest przeciwny jej finansowaniu z budżetu państwa (postulat nazwał "przejawem taniego populizmu"), ale również, że in vitro jest metodą sprzeczną z konstytucją. Jak to argumentował? Zdaniem kandydata jest to "eksperyment medyczny", a art. 39 konstytucji mówi o tym, że "nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody." - Gdzie jest zgoda tego człowieka? - pytał.

Małgorzata Kidawa-Błońska: Żądam przeprosin

Na słowa ojca prezydenta Andrzeja Dudy zareagowała m.in. kandydatka KO na premierkę Małgorzata Kidawa-Błońska. "Kandydat PiS na senatora pan Jan Duda śmiał nazwać dzieci urodzone dzięki metodzie in vitro 'eksperymentem'. Dziecko jest dzieckiem. Dla każdego rodzica dziecko jest wielkim szczęściem, nadającym sens życia. Każdy marzy, żeby dziecko rosło zdrowo i szczęśliwie. Nikomu nie przychodzi do głowy, żeby mówić o dziecku inaczej niż słowami miłości. Żądam, żeby pan Duda przeprosił wszystkie polskie rodziny. Nazywanie dziecka takim słowem jest niegodne i skandaliczne" - napisała. 

Zadeklarowała jednocześnie, że jeśli Koalicja Obywatelska wygra wybory, metoda in vitro będzie w Polsce dostępna za darmo - pary zmagające się z problemem niepłodności będą mogły liczyć na pełne wsparcie państwa. 

Jan Duda "przeprasza urażonych"

Po krytyce Jan Duda ponownie zabrał głos. W rozmowie z PAP powiedział, że "jeśli rodziny poczuły się urażone, to je przeprasza". Dodał, że "jeśli zgłasza zastrzeżenia to do tych, którzy podejmują się wykonywania zabiegów in vitro". Zdaniem Dudy wypowiedź podczas debaty była "próbą pobudzenia do refleksji", ale emocjonalne reakcje na jego słowa uważa za "przejaw populizmu".

Jednocześnie ojciec prezydenta zdaje się w jednej wypowiedzi zaprzeczać sam sobie. Najpierw stwierdził bowiem, że pragnienie posiadania dziecka jest "prawem przyrodzonym i naturalnym", a chwilę później - że "jeśli ktoś mówi, że prawem człowieka jest posiadanie dziecka, to on zaznacza: dziecko nie jest przedmiotem". "Nie jest winą potencjalnych rodziców, że gotowi są skorzystać z każdej szansy. To wina narracji społecznej, która zapomina o tym, że w tym obszarze trzeba bronić interesów dziecka tego, które ma się narodzić" - twierdzi kandydat na senatora.

Więcej o:
Komentarze (236)
Jan Duda o in vitro: To niezgodny z konstytucją "eksperyment naukowy". Teraz "przeprasza urażonych"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 67 razy 63

  Dzisiaj pan Duda przeprosi a w przypadku wygranych wyborów zacznie straszyć wraz z całą bandą więzieniem dla osób, które poddają się in vitro. Nie ma co im wierzyć.

 • cezar85

  Oceniono 63 razy 57

  to nazwisko zobowiązuje do głupoty

  i dowodzi, że aborcja jest wręcz wskazana

 • bamapo

  Oceniono 46 razy 40

  Kraków to jednak stan umysłu....
  1. Rodzina Dudów,
  2. Banaś
  3. Ziobro.
  4. Goście atakujący maszty 5G szlifierka kątowa....

 • phugoid

  Oceniono 42 razy 36

  ciemnogrod i ciemnota kontratakuje, bedzie sie juz wkrotce dzialo, oj bedzie

 • mumel4

  Oceniono 40 razy 34

  Ten człowiek (?) jest jedną z wielu ofiar wieloletniego , krakowskiego smogu . Popatrzcie tylko na to spojrzenie , wyrażające głęboką tęsknotę za rozumem ... Rzucając okiem na jego ułomnego syna , stwierdzić wypada że niedaleko pada jabłko pd jabłoni ...

 • naw18

  Oceniono 34 razy 32

  Co mozna powiedziec o rodzicu, ktory ma w domu stacje drogi krzyzowej i ćwiczy własne dziecko w rytuałach? Po prostu ": STARY DEWOT.

 • polakadam

  Oceniono 32 razy 28

  Pisiory jak bolszewicy muszą się do wszystkiego wtrącać. Co ich obchodzi w jaki sposób inni ludzie sprawili sobie dzieci. Niech pilnują siebie i klechów żeby nie krzywdzili dzieci.

 • qrzysiu

  Oceniono 29 razy 25

  Obydwaj to nieudane eksperymenty biologiczne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX