Jan Szyszko nie żyje. Jarosław Kaczyński o jego śmierci na konwencji PiS: To nie był przypadek

- Majestat śmierci nie pozwala mi dzisiaj o tym mówić, ale trzeba będzie o tym powiedzieć, bo to nie był przypadek, że akurat dzisiaj, że akurat teraz - mówił Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Kielcach. Kilka godzin wcześniej poinformowano o śmierci Jana Szyszki, byłego ministra środowiska.

Prezes PiS otwierał konwencję swojej partii w Kielcach. Na początku powiedział o "wydarzeniu tragicznym, wyjątkowo smutnym" - śmierci Jana Szyszki, byłego ministra i kandydata na posła w nadchodzących wyborach. - Odszedł nasz stary kolega, wieloletni towarzysz naszej drogi. [Od] prawie 30 lat - mówił.

Odszedł przedwcześnie, nagle. Odszedł w szczególnych okolicznościach. Majestat śmierci nie pozwala mi dzisiaj o tym mówić, ale trzeba będzie o tym powiedzieć, bo to nie był przypadek, że akurat dzisiaj, że akurat teraz

- zapowiedział Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński o sprzeciwianiu się postkomunizmowi

Kaczyński wymieniał dokonania Szyszki. - Człowiek pełen inwencji jako naukowiec, gdzie odniósł naprawdę wielkie sukcesy. Spis uczelni, na których wykładał jest naprawdę imponujący - stwierdził i dodał, że chodzi o uczelnie "w różnych częściach świata". Prezes PiS mówił również, że Jan Szyszko pełnił "bardzo zaszczytną i bardzo ważną dla Polski funkcję - przewodniczącego Światowej Konferencji Klimatycznej". 

- Był człowiekiem związanym z naszym środowiskiem, z tymi, którzy sprzeciwiali się postkomunizmowi i w jego dobrych czasach, ale także w czasach bardzo, bardzo ciężkich wydawało się - zupełnie beznadziejnych. Oddaliśmy mu już hołd, ale chciałbym jeszcze raz powiedzieć, że ponieśliśmy naprawdę ogromną stratę - podsumował Kaczyński, wyjaśniając, że musiał od tego zacząć jako "jego wieloletni kolega, bliski kolega". 

Jan Szyszko nie żyje

Prof. Jan Szyszko był leśnikiem i nauczycielem akademickim. W latach 1997-1999 pełnił funkcję ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Szefem resortu środowiska był również w latach 2005-2007 i 2015-2018. Zasiadał w Sejmie V, VI, VII i VIII kadencji.

W latach 60. ukończył Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2011 r. uzyskał tytuł profesora. Kierował m.in. Krajowym Zarządem Parków Narodowych (1993-1994). Był członkiem Komitetu Ekologii Polskiej Akademii Nauk, był pracownikiem naukowym SGGW, wykładał też na Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Był autorem wielu publikacji na temat ekologii.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przyczyną zgonu byłego ministra mogła być zatorowość płucna.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych Jan Szyszko kandydował do Sejmu z miejsca nr 4 w okręgu nr 20 (tzw. obwarzanek warszawski). Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie ma w środę po południu podjąć decyzję w sprawie kształtu karty do głosowania w ww. okręgu.

Więcej o:
Komentarze (1102)
Jan Szyszko nie żyje. Jarosław Kaczyński o jego śmierci na konwencji PiS: To nie był przypadek
Zaloguj się
 • taunus68

  Oceniono 306 razy 284

  To znaczy znowu spisek? Jego śmierć nie była przypadkowa? Że też ludzie wciąż dają się nabierać na te same androny...

 • tomtg123

  Oceniono 252 razy 236

  To sie nazywa robić politykę na trumnach. Pan Jarek to umie jak nikt inny.
  To nie przypadek. Widzi trumnę, to nie zmarnuje szansy.
  Mistrz.

 • clex2

  Oceniono 218 razy 202

  sprzeciwiał się postkomunizmowi pijąc toast za zdrowie Piotrowicza i udzielając pełnego wsparcia Czabańskiemu.

 • sailor2016

  Oceniono 177 razy 163

  Czyli co według Kaczora się stało? Ekolodzy go zabili? Drzewa za wycinkę się zemściły? Temu facetowi odpala coraz bardziej, a myślałem że są jakieś granice.

 • jackanapes

  Oceniono 129 razy 113

  Odszedł od nas jeden z największych szkodników lasu.
  Świeć Panie Boru nad jego duszą i ... nie nie zapomnij o wytrwałych kornikach.

 • wwim

  Oceniono 119 razy 105

  Tak się zdarzyło, że uciekł przed odpowiedzialnością. Mam nadzieję, że reszta z Kaczyńskim i Dudą na czele ją poniesie ! Wszystko w naszych rękach, przed nami wybory !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX