Wybory parlamentarne 2019. Exit poll. Wyniki głosowania i frekwencja województwo - woj. wielkopolskie

Wybory parlamentarne 2019. O godzinie 21 opublikowano wyniki sondażu exit poll, który mówi nam nie tylko, kto wygrał wybory, ale także na kogo głosowali Polacy z różnych częściach kraju. Jak więc głosowali mieszkańcy województwa wielkopolskiego? Jaką frekwencję zanotowano w Wielkopolsce?
Zobacz wideo

W niedzielę 13 października decydowaliśmy o tym, kto będzie zasiadał w parlamentarnych ławach przez kolejne cztery lata. Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS dla telewizji TVP, TVN oraz Polsat wynika, że w wyborach do Sejmu zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało 43,6 proc. uprawnionych do głosowania. Za plecami partii Jarosława Kaczyńskiego znalazły się: Koalicja Obywatelska (27,4 proc.), Lewica (11,9 proc.), PSL (9,6 proc.) oraz Konfederacja (6,4 proc.). Frekwencja w skali kraju wyniosła 61,1 proc.

Wybory parlamentarne 2019.  Exit poll - województwo wielkopolskie. Wyniki i frekwencja

W województwie wielkopolskim wyboru posłów dokonano w trzech wielomandatowych okręgach wyborczych, oznaczonych numerami: 36 (Kalisz), 37 (Konin), 38 (Piła) oraz 39 (Poznań). Jak więc przedstawiają się wyniki wyborów do Sejmu w przypadku Wielkopolski? Sondaż exit poll mówi, że mieszkańcy województwa wielkopolskiego głosowali w poniższy sposób:

  • Prawo i Sprawiedliwość - 36,4 proc.,
  • Koalicja Obywatelska - 32,6 proc.,
  • Lewica - 14,2 proc.,
  • PSL - 10,7 proc.,
  • Konfederacja - 6,1 proc.

Sondaż exit poll pokazuje, że mieszkańcy Wielkopolski chętnie szli na wybory - frekwencja wyniosła tam 63,2 proc., czyli o 2,1 p. proc. więcej, niż w skali całego kraju.

Więcej o: