Jarosław Kaczyński bryluje w rankingu zaufania: stanął na podium. Wysoko Duda i Morawiecki

Jarosław Kaczyński cieszy się zaufaniem 40,8 procent Polaków - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. To jeden z wyższych wyników, które od 2015 roku odnotował prezes Prawa i Sprawiedliwości. Przewyższają go tylko prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 47,8 proc. społeczeństwa, oraz szef rządu Mateusz Morawiecki, który cieszy się zaufaniem na poziomie 43 procent Polaków.
Zobacz wideo

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Onetu przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi wynika, że Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński to trzej politycy, którzy cieszą się najwyższym zaufaniem Polaków. Badanie zostało zrealizowane w dniach 4-5 października i wzięła w nim udział reprezentatywna grupa 1100 respondentów. 

Ranking zaufania polityków. Rekordowy wynik Jarosława Kaczyńskiego

Z sondażu wynika, że politykiem, który cieszy się w Polsce najwyższym zaufaniem społeczeństwa, jest prezydent Andrzej Duda, którego nazwisko wskazało 47,8 proc. badanych. Na drugim miejscu w rankingu uplasował się premier Mateusz Morawiecki z wynikiem 43,4 procent. Na trzecim miejscu znalazł się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, któremu ufa 40,8 procent badanych. To wynik o 3,7 punktów procentowych wyższy niż w ubiegłym miesiącu i najlepszy od początku pomiarów prowadzonych przez portal od 2015 roku. 

Na kolejnych miejscach znaleźli się szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 30,6 procent i jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń, który cieszy się zaufaniem 29 procent badanych. Szóste miejsce w rankingu zaufania zajął szef Rady Europejskiej Donald Tusk, któremu ufa 28,8 procent badanych - to o 2,8 punktów procentowych mniej, niż miesiąc temu. Zaraz za nim znalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska z wynikiem 27,9 procent. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera wciąż nie jest najlepiej rozpoznawalna - nie zna jej aż 23,3 procent badanych. 

Na kolejnych miejscach w rankingu Onetu znaleźli się: Zbigniew Ziobro (26,7 procent), Adrian Zandberg (23,2 procent), Paweł Kukiz (21,7 procent), Jarosław Gowin (21,4 procent), Grzegorz Schetyna (21 procent), Włodzimierz Czarzasty (19,7 procent) oraz Janusz Korwin-Mikke (12,1 procent), który wiedzie za to prym w rankingu nieufności - brak zaufania do niego zadeklarowało aż 73,8 procent badanych.

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października.

Więcej o: