Wybory parlamentarne 2019. Jest nowy sondaż. Tylko cztery partie w Sejmie, PiS umacnia się na prowadzeniu

PiS zdobyłoby 44,3 proc. głosów, przy wyborczej frekwencji na poziomie 56,8 proc. - to wyniki najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. W Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy formacje: Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 już 13 października, więc najbliższy tydzień będzie obfitował w ostatnie sondaże przed tym, jak Polacy pójdą do urn. Najnowszy opublikował w piątek wieczorem portal Onet - jest autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że niekwestionowanym liderem pozostaje Prawo i Sprawiedliwość.

Głosować na PiS (a właściwie Zjednoczoną Prawicę, czyli PiS, Porozumienie i Solidarną Polskę) chce 44,3 proc. badanych (wzrost o 3 punkty procentowe względem poprzedniego badania).

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż: cztery partie w Sejmie

Na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni) chce zagłosować 24,3 proc. ankietowanych (spadek o 2,2 pkt. proc.). Podium zamyka Lewica (SLD, Razem i Wiosna) z wynikiem 12 proc. (0,2 pkt. proc. spadku). Do Sejmu weszłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL, Kukiz'15) - 5,9 proc. (spadek o 1,3 pkt. proc.).

Konfederacja (Ruch Narodowy, KORWiN), znalazła się natomiast pod progiem wyborczym z wynikiem 3,6 proc. Prawie co dziesiąty ankietowany wybrał odpowiedź "trudno powiedzieć" (9,7 proc.).

Jak opisuje Onet, w oparciu o te wyniki sondażu, PiS wprowadziłoby 253 posłów do Sejmu, KO 137, Lewica 50, a PSL - 19. Ostatnie miejsce przypadłoby Mniejszości Niemieckiej.

Frekwencja według sondażu wyniosłaby 56,8 proc. Badanie przeprowadzono metodą CATI 2-3 października na próbie 1100 Polaków.