Program PSL. Na kogo oddać głos? [Wybory parlamentarne 2019]

Program PSL-Koalicji Polskiej na wybory parlamentarne 2019. Przyszłych posłów i senatorów wybierzemy już w niedzielę 13 października. W toczącej się od kilku tygodni kampanii wyborczej partie polityczne próbują przekonać nas do swojej wizji kraju. Co znalazło się więc w programie Polskie Stronnictwa Ludowego? Jakie postulaty głoszą w tej kampanii ludowcy?
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października. W głosowaniu wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. W przypadku wyborów do izby niższej obszar kraju zostanie podzielony na 41 wielomandatowych okręgów w wyborczych. Senatorów wybierzemy z kolei w 100 jednomandatowych okręgach. Jakie postulaty znalazły się w programie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej? 

Wybory parlamentarne 2019. Program PSL - kwestie ustrojowe wymiar sprawiedliwości

Polskie Stronnictwo Ludowe zawiązało przed wyborami koalicję z ruchem Kukiz'15, Stronnictwem Demokratycznym oraz partiami regionalnymi (np. Ślonzoki Razem). Wspólny program ustalony przez wspomniane ugrupowania liczy 28 stron i jest dostępny na oficjalnej witrynie PSL

Już w pierwszych zdaniach programu PSL znajdziemy postulat zmiany w ordynacji wyborczej do Sejmu, w co najmniej połowa posłów będzie wybierana w okręgach jednomandatowych. PSL-KP chce postuluje też wprowadzenie obligatoryjnych i wiążących dla władz referendów, a także powszechnych wyborów Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego i Krajowej Rady Sądownictwa (a także sędziów pokoju w lokalnych społecznościach). W wizji proponowanej przez PSL-KP Senat miałby zostać przekształcony w Izbę Samorządową.

Wybory parlamentarne 2019. Program PSL. Rodzina, służba zdrowia i edukacja

W części poświęconej rodzinie, zdrowiu i edukacji znalazł się program „Własny kąt”, który ma ułatwić młodym ludziom zakup pierwszego mieszkania (wsparcie do wkładu własnego w wysokości do 50 tys. zł).  Budżet pokryłby również koszt składek leżących po stronie pracodawcy zatrudniającego na umowę o pracę pracownika do 30. roku życia. 

PSL-KP opowiada się także za utrzymaniem programu 500 plus i skróceniem czasu pracy rodziców tych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10 lat. PSL chce także podnieść świadczenie wychowawcze przysługujące rodzicom dzieci niepełnosprawnych do 1000 zł, wprowadzić dodatek na rehabilitację w wysokości 500 zł dla każdej osoby niepełnosprawnej i zlikwidować podatek od emerytury. Wydatki na publiczną służbę zdrowia miałyby z kolei wzrosnąć do 6,8 proc. PKB. 

Co więcej, liczebność klas powinna zostać ograniczona (maksymalnie do 25 osób), a średnie zarobki nauczycieli powinny równać się średniej płacy w gospodarce.

Wybory parlamentarne 2019. Program PSL. Rolnictwo i ekologia

Jakie propozycje dla mieszkańców obszarów wiejskich znalazły się w programie PSL-KP? Ludowcy chcą m.in. utworzenia funduszu klęskowego, zwiększenia kwoty dopłat z Unii Europejskiej do 1200 zł/ha oraz wprowadzenia zerowej stawki VAT na żywność wytwarzaną w sposób tradycyjny. Co więcej, partia Władysława Kosiniaka-Kamysza optuje za wprowadzeniem emerytury rolniczej, która nie wiązałaby się z rezygnacją z dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jeżeli chodzi o tematy ekologiczne, PSL postuluje powolne odejście od węgla i przejście na odnawialne źródła energii (50 proc. do 2030 r.).

Wybory parlamentarne 2019. Program PSL. Dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych

Wśród postulatów ważnych dla przedsiębiorców znajdujemy m.in. pomysł dobrowolnego ZUS-u. Jeżeli PSL przeforsuje tę ideę, samozatrudniony będzie mógł zdecydować, czy chce opłacać ZUS, czy z tego rezygnuje. Koalicja Polska chce także, aby chorobowe było opłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o:
Komentarze (4)
Program i postulaty PSL. Na kogo oddać głos? [Wybory parlamentarne 2019]
Zaloguj się
 • Dobis Edmund

  Oceniono 1 raz 1

  PIS to nie Złodzieje? To Mafia Pisowska,
  A co Robi Mafia? Pieniądze Biednym Rozdaje?
  Wytrzeżwiej, pomyśl, i Idż na Wybory.
  Mafia albo Złodzieje.

 • szer.skijan

  Oceniono 4 razy -2

  PO, PSL , Wiosna i Nowoczesna czyli PO-KO i lewica to dno. Już wiele razy udowodnili w przeszłości, że potrafią ludziom obierać pieniądze np. VAT, OFE, zwiększenie wieku emerytalnego do 67 lat kobiety i mężczyźni , zmniejszenie zasiłku pogrzebowego o 30%, przekazano ponad 5 miliardów Euro na UNIĘ i Grecję i żadnego wsparcia socjalnego, buta i pycha tylko dla zamożnych. PIS dba o całe społeczeństwo. Nie życzę sobie żeby w Polsce rządziło lewakstwo.

 • szer.skijan

  Oceniono 4 razy -2

  Nie lekceważ tych wyborów jeżeli nie chcesz powrotu 8-letnich rządów biedy POstkomuni-stów , uwierzmy w zwycięstwo PIS-u , tylko jeden warunek nie siedźmy w domu przed telewizorem , idźmy oddać swój głos na tą formacje a będzie jeszcze lepiej i dostatniej niż jest obecnie. Przewaga PO, SLD i PSL to powrót i kaganiec niskiej płacy minimalnej. Tylko PIS – sejm i senat realizuje obietnice. POLACY!!! Tylko PiS! Reszta to pajace, kolaboranci, oszuści i złodzieje

 • szer.skijan

  Oceniono 6 razy -4

  Tylko PiS, lepszego rządu już nie będzie! Obowiązkiem Polaka jest głosować na PIS, który w widoczny sposób zmienia losy Polski i Polaków. Ja GŁOSUJĘ NA PIS! A osobnicy
  z Konfederacji VON DO BANGLADESZU bo tam taki dobrobyt o jakim marzycie! Wybór jest bardzo prosty! Mądry Polak głosuje na PiS. Inne złodzieje, dewianci i inne nacje na
  opozycję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX