Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października. W głosowaniu wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. W przypadku wyborów do izby niższej obszar kraju zostanie podzielony na 41 wielomandatowych okręgów w wyborczych. Senatorów wybierzemy z kolei w 100 jednomandatowych okręgach. Jakie postulaty znalazły się w programie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej?
Polskie Stronnictwo Ludowe zawiązało przed wyborami koalicję z ruchem Kukiz'15, Stronnictwem Demokratycznym oraz partiami regionalnymi (np. Ślonzoki Razem). Wspólny program ustalony przez wspomniane ugrupowania liczy 28 stron i jest dostępny na oficjalnej witrynie PSL.
Już w pierwszych zdaniach programu PSL znajdziemy postulat zmiany w ordynacji wyborczej do Sejmu, w co najmniej połowa posłów będzie wybierana w okręgach jednomandatowych. PSL-KP chce postuluje też wprowadzenie obligatoryjnych i wiążących dla władz referendów, a także powszechnych wyborów Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego i Krajowej Rady Sądownictwa (a także sędziów pokoju w lokalnych społecznościach). W wizji proponowanej przez PSL-KP Senat miałby zostać przekształcony w Izbę Samorządową.
W części poświęconej rodzinie, zdrowiu i edukacji znalazł się program „Własny kąt”, który ma ułatwić młodym ludziom zakup pierwszego mieszkania (wsparcie do wkładu własnego w wysokości do 50 tys. zł). Budżet pokryłby również koszt składek leżących po stronie pracodawcy zatrudniającego na umowę o pracę pracownika do 30. roku życia.
PSL-KP opowiada się także za utrzymaniem programu 500 plus i skróceniem czasu pracy rodziców tych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10 lat. PSL chce także podnieść świadczenie wychowawcze przysługujące rodzicom dzieci niepełnosprawnych do 1000 zł, wprowadzić dodatek na rehabilitację w wysokości 500 zł dla każdej osoby niepełnosprawnej i zlikwidować podatek od emerytury. Wydatki na publiczną służbę zdrowia miałyby z kolei wzrosnąć do 6,8 proc. PKB.
Co więcej, liczebność klas powinna zostać ograniczona (maksymalnie do 25 osób), a średnie zarobki nauczycieli powinny równać się średniej płacy w gospodarce.
Jakie propozycje dla mieszkańców obszarów wiejskich znalazły się w programie PSL-KP? Ludowcy chcą m.in. utworzenia funduszu klęskowego, zwiększenia kwoty dopłat z Unii Europejskiej do 1200 zł/ha oraz wprowadzenia zerowej stawki VAT na żywność wytwarzaną w sposób tradycyjny. Co więcej, partia Władysława Kosiniaka-Kamysza optuje za wprowadzeniem emerytury rolniczej, która nie wiązałaby się z rezygnacją z dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jeżeli chodzi o tematy ekologiczne, PSL postuluje powolne odejście od węgla i przejście na odnawialne źródła energii (50 proc. do 2030 r.).
Wśród postulatów ważnych dla przedsiębiorców znajdujemy m.in. pomysł dobrowolnego ZUS-u. Jeżeli PSL przeforsuje tę ideę, samozatrudniony będzie mógł zdecydować, czy chce opłacać ZUS, czy z tego rezygnuje. Koalicja Polska chce także, aby chorobowe było opłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.