Do wyborów parlamentarnych pozostały mniej niż dwa tygodnie. Temperatura starć politycznych rośnie, kampanie trwają w najlepsze. W związku z tym "Rzeczpospolita" postanowiła zbadać, na ile wyborcy poszczególnych komitetów wyborczych czują się zdeterminowani, aby 13 października oddać głos. Sondaż został wykonany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.
Jak wynika z badania, najbardziej zdeterminowani czują się wyborcy Lewicy, na którą głos oddać chce 13,1 proc. badanych. W 94 proc. deklarują oni, że są bardzo, w 6 proc. - raczej zdeterminowani.
Dużą mobilizację wykazuje również elektorat Koalicji Obywatelskiej. Aż 89 proc. jest bardzo lub raczej zdeterminowanych, 10 proc. - średnio, a tylko 1 proc. czuje się mało zmobilizowany do głosowania. Na Koalicję Obywatelską głos chce oddać 22,7 proc. respondentów.
Poziom determinacji jest duży również wśród wyborców Konfederacji - to aż 84 proc. W 12 proc. określony został on jako średni. Jednocześnie poparcie dla koalicji wynikające z sondażu to 3,4 proc.
W sondażu dotyczącym determinacji elektoratu słabo wypada PiS, na który swój głos oddać chce 42,4 proc. badanych. Okazuje się, że zaledwie 39 proc. wyborców czuje się bardzo zdeterminowanych, a 25 proc. - raczej zdeterminowanych. Aż 27 proc. badanych, deklarujących chęć oddania głosu na PiS, twierdzi, że są oni średnio zmobilizowani do wsparcia partii Jarosława Kaczyńskiego. Jej elektorat w 4 proc. czuje się mało zdeterminowany, by oddać głos, a 5 proc. - wcale.
Najsłabiej rysuje się determinacja wśród wyborców Koalicji Polskiej, dla której poparcie według badania to 5,6 proc. Wprawdzie 57 proc. z nich czuje się bardzo lub raczej zdeterminowanych, ale aż 43 proc. deklaruje, że są średnio lub wcale (20 proc.) zmobilizowani do oddania głosu.
Poparcie dla partii zostało zbadane przez IBRiS metodą CATI w dniach 6-7 września 2019 r. na grupie 1100 osób.
W sondażu zbadano również, na ile kampania wyborcza ma wpływ na poziom determinacji wśród wyborców.
Okazuje się, że w tym zestawieniu słabo wypada Koalicja Obywatelska. Zaledwie 9 proc. jej wyborców poczuło się bardzo, a 34 proc. - raczej zachęconych kampanią. 28 proc. zadeklarowało, że są zachęceni w średnim, a 4 proc. - w małym stopniu. Aż 26 proc. nie czuje się zachęconych kampanią Koalicji Obywatelskiej.
Zniechęceni kampanią wyborczą czują się też wyborcy Koalicji Polskiej - tak zadeklarowało aż 65 proc. badanych wyborców PSL i Kukiz '15. Zaledwie 7 proc. jest raczej, a 28 proc. - średnio lub mało zachęconych.
Nieźle została oceniona kampania PiS. W przypadku partii Jarosława Kaczyńskiego zwiększyła ona mobilizację do głosowania u 67 proc. wyborców (40 proc. - bardzo, 27 proc. - raczej). Jednocześnie 24 proc. elektoratu PiS odebrało ją zupełnie odwrotnie.
Lewica prowadzoną kampanią do głosowania zachęciła 65 proc. swoich wyborców (40 proc. - bardzo, 23 proc. - raczej). 24 proc. deklaruje, że w stopniu średnim lub małym wpłynęła ona na ich chęć głosowania (odpowiednio 14 i 10 proc.). Tylko 10 proc. czuje się nią zniechęconych.
Wśród wyborców Konfederacji 35 proc. zostało raczej zachęconych kampanią. 48 proc. czuje się średnio lub mało zachęconych do głosowania kampanią koalicji. 18 proc. czuje się nią zniechęconych.
Sondaż został wykonany przez IBRiS metodą CATI 25 września 2019 r. na grupie 1000 respondentów.