Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że wybory parlamentarne w Polsce w roku 2019 odbędą się 13 października. Wyścig o 460 miejsc w Sejmie i 100 w Senacie rozegrał się przede wszystkim pomiędzy kandydatami pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych. Ale nie tylko.
PKW podała istotne informacje dotyczące frekwencji. Dla Częstochowy wynosi ona 65,85 procent.
Któremu z komitetów wyborczych udało się przekonać kandydatów w Częstochowie? W pierwszej kolejności publikujemy dane dotyczące Sejmu.
Prawo i Sprawiedliwość: 42 304 wyborców, 37,37 proc. oddanych głosów.
Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni: 32 199 głosów, czyli 28,45 proc.
Sojusz Lewicy Demokratycznej: 23 834 głosów - 21,06 proc.
Konfederacja Wolność i Niepodległość: 6 844 głosów (6,05 proc.).
Polskie Stronnictwo Ludowe: 4 739 głosów, czyli 4,19 proc.
KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy: 3270 wyborców, 2,89 procent poparcia.
Do Senatu chciało dostać się troje kandydatów. Jan Wojciech Konieczny z Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej otrzymał 49 261 głosów, czyli 43,75 procent i to właśnie on zdobył większość w tym okręgu. Łukasz Świerczyński z Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy zdobył 19 433 głosów, czyli 17,26 proc. Lepszy wynik uzyskał Ryszard Warzocha z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość - 43 893 głosów, czyli 38,99 proc.
Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować? Jak oddać ważny głos?
Obwodowa komisja wyborcza liczy głosy ręcznie, by protokół dostarczyć do komisji okręgowej, a stamtąd do Państwowej Komisji Wyborczej. Tam dane trafiają drogą elektroniczną.
Za metodę przesyłania danych o głosach odpowiada Krajowe Biuro Wyborcze. To ono jest odpowiedzialne za wybory parlamentarne w Polsce pod względem technicznym, podobnie jak za wybory prezydenckie, samorządowe czy do PE.
Głosy oddane w wyborach przeliczane są na mandaty tzw. metodą D'Hondta. Dla każdego komitetu wyborczego, który przekroczył próg wyborczy, obliczane są kolejne ilorazy pomiędzy całkowitą liczbą głosów uzyskanych przez dany komitet, a następującymi po sobie liczbami naturalnymi. To tak zwane ilorazy wyborcze.
Jak "działa" cisza wyborcza? Kto może ją przedłużyć?
Godziny, w których oddawane są głosy w wyborach parlamentarnych w Polsce (7-21), mogą zostać wydłużone. Powodem może być któreś z nadzwyczajnych wydarzeń takich jak powódź, zalanie lokalu wyborczego czy katastrofa komunikacyjna uniemożliwiająca dotarcie do lokalu wyborczego.
Głosowanie może zostać również ograniczone w związku ze znaczącymi utrudnieniami w dotarciu do lokalu wyborczego lub w związku z istotnym incydentem wyborczym.