Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 Katowice. Kogo poparli wyborcy?

Wybory parlamentarne w Polsce przynoszą kolejne rozstrzygnięcia. Sprawdź, jakie były wyniki i frekwencja w Katowicach. Listy których ugrupowań cieszyły się największym poparciem?
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne w Polsce odbyły się w niedzielę 13 października. Z danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że w Katowicach frekwencja wyniosła 67,55 procent. Liczba oddanych głosów ważnych wyniosła natomiast 153 865. 

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. Jak sprawdzić, gdzie głosować? W którym lokalu wyborczym oddamy głos?

Wybory parlamentarne 2019. Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w Katowicach

PKW podała już oficjalne wyniki wyborów w Katowicach. Najwięcej głosów wyborców w stolicy województwa śląskiego otrzymali kandydaci Koalicji Obywatelskiej. Jak rozkłada się poparcie dla pozostałych list?

  • Koalicja Obywatelska - 40,93 procent (62 465 głosów)
  • Prawo i Sprawiedliwość - 33,83 procent (51 632 głosów)
  • KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - 14,02 procent (21 398 głosów)
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość - 7,26 procent (11 083 głosów)
  • PSL-Koalicja Polska - 3,95 procent (6 033 głosów)

W wyborach do Senatu wyborcy mogli zagłosować na jednego z dwóch kandydatów. Senatorem wybranym przez mieszkańców Katowic został Marek Plura z Koalicji Obywatelskiej

  • Bronisław Jan Korfanty (Prawo i Sprawiedliwość) - 37,85 procent (56 228 głosów)
  • Marek Mirosław Plura (Koalicja Obywatelska) - 62,15 procent (92 332 głosów)

Co grozi za złamanie ciszy wyborczej lub inne złamanie prawa wyborczego?

Złamanie prawa wyborczego jest penalizowane. Konsekwencje zależą od rodzaju naruszenia. I tak dla przykładu wyniesienie z lokalu wyborczego kart do głosowania to czyn będący złamaniem prawa. Grozi za to kara 2 lat pozbawienia wolności. 

Kara grozi też za złamanie ciszy wyborczej - czyli agitację na 24 godziny lub mniej przed głosowaniem. Najsurowsze konsekwencje grożą za publikowanie sondaży przedwyborczych dotyczących wyników wyborów. Grozi za to nawet milion złotych grzywny. Podawanie wyników o frekwencji nie jest zabronione.

Wybory parlamentarne w Polsce - kto i kiedy decyduje o przedłużeniu ciszy wyborczej?

Zgodnie z przepisami godziny, w których oddawane są głosy w wyborach parlamentarnych w Polsce, mogą zostać wydłużone. Może do tego dojść w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń takich jak powódź, zalanie lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, katastrofy komunikacyjnej, braku kart wyborczych.

Rola PKW w wyborach parlamentarnych. Nie tylko frekwencja

Państwowa Komisja Wyborcza zajmuje się nie tylko ogłaszaniem wyników związanych z frekwencją. Podaje wyniki wyborów. Wszelkie dane jakie podaje, obliczane są na podstawie informacji płynących z poszczególnych komisji.

Wyniki wyborów w danym okręgu w pierwszej kolejności ustala obwodowa komisja wyborcza. Po ręcznym przeliczeniu głosów tworzony jest protokół. Ten następnie trafia do okręgowej komisji wyborczej, stamtąd do PKW. Odbywa się to "w sposób przez nią ustalony, za pośrednictwem sieci elektronicznego przesyłania danych". Mówi o tym art. 230 kodeksu wyborczego.

Wybory parlamentarne w Polsce

Wybory parlamentarne 2019 r. odbyły się w niedzielę 13 października. Zgodnie z przepisami wybieraliśmy  460 posłów oraz 100 senatorów. Ci drudzy startują w okręgach jednomandatowych. Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos.

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. Kalkulator wyborczy. Jak liczy się wyniki wyborów?

Głosowanie w wyborach parlamentarnych wyznaczono pomiędzy godz. 7 a 21. Poprzedziła je 24-godzinna cisza wyborcza. Łączna liczba komitetów zarejestrowanych w Polsce - uwzględniając te lokalne - wynosi blisko 90.

Zobacz wideo
Więcej o: