Wybory parlamentarne 2019. Kidawa-Błońska: Chcę Polski jak Wawel, a nie jak kamienica Banasia

Wybory parlamentarne 2019. - Nasze państwo coraz bardziej przypomina kraje Ameryki Łacińskiej, a nie demokrację europejską. Czasami mam wrażenie, jakby ekipa oszustów napadła na banki i tylko czasem wyrzucała trochę pieniędzy przez okno, żeby odwrócić uwagę i zyskać na czasie - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Krakowie.

W sobotę odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej w Krakowie. Głównym punktem wydarzenia było przemówienie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, potencjalnej kandydatki koalicji na premiera.

"Chcę Polski jak Wawel, nie jak kamienica Banasia"

- Różnica między Polską naszych marzeń, a Polską obecnie rządzących jest taka sama, jak między siedzibą królów Polskich a słynną już niestety kamienicą prezesa NIK. Obie ze sobą sąsiadują, ale dzieli je wielka symboliczna przepaść. To przepaść pomiędzy Polską naszych marzeń a tym, co widzimy na co dzień. My pragniemy Polski uczciwej, w której uczciwość i prawo są na pierwszym miejscu, a tymczasem mamy podejrzany hotel na godziny, oszustwa podatkowe i bezczelne okradanie państwa - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zobacz wideo

Dodała, że ona "się na taką Polskę nie godzi". - Ja chcę Polski uczciwej, czystej i dumnej. Takiej jak Wawel, a nie jak kamienica Banasia - podkreśliła.

Kidawa-Błońska: Nie dajcie się szantażować 500 plus, ono i tak zostanie

Według niej Polska "coraz bardziej przypomina kraje Ameryki Łacińskiej, a nie demokrację europejską".

- Czasami mam wrażenie, jakby ekipa oszustów napadła na banki i tylko czasem wyrzucała trochę pieniędzy przez okno, żeby odwrócić uwagę i zyskać na czasie. Na dłuższą metę żadne państwo tego nie wytrzyma, to musi skończyć się katastrofą - zapowiedziała.

Obiecała jednak, że ona będzie z tym walczyć i "się nie podda". - Liczę, że staniecie ze mną. Walczymy o nasze marzenia, marzenia naszych dzieci, naszą najjaśniejszą Rzeczpospolitą - powiedziała.

- Nikomu nie wolno porzucać marzeń o Polsce. Nie dajcie się szantażować 500 plus, ono i tak zostanie. Nikt nie podniesie wieku emerytalnego. Nic co dane, nie będzie odebrane, gwarantuję to. Ale nikt nie będzie dawał przyzwolenia na afery i na niszczenie Polski - zadeklarowała. - Dali pieniądze, i dobrze, że dali. Ale to nie może oznaczać wiecznej bezkarności i przyzwolenia na niszczenie Polski. Zatłoczone klasy, kolejki do toalety jak na koncercie, lekcje kończą się o 19.00, o programie i traktowaniu nauczycieli nie wspomnę. Mamy się do tego przyzwyczajać? Machnąć ręką, powiedzieć, że tak już musi być? Nie, nie musi! Ktoś to musi zmienić! - powtórzyła.

Kidawa-Błońska o klimacie i płacy minimalnej

Małgorzata Kidawa-Błońska odniosła się do propozycji PiS dotyczącej podniesienia płacy minimalnej. 

- Jakże łatwo jest dać coś, wyciągając z cudzej kieszeni. (...) Czy naprawdę podwyżki dla jednych muszą być kosztem drugim? Ludzie zasługują na to, żeby ich płace odpowiadały wartości ich pracy. (...) Nauczmy się doceniać pracę. Niech wreszcie dobra płaca nam się opłaca, szanujmy ją - powiedziała. Zadeklarowała, że zarobki Polaków będą dla Koalicji Obywatelskiej priorytetem. - Człowieka pracy i jego zarobki stawiamy na pierwszym miejscu. Niech wreszcie ludzie zaczną dobrze zarabiać - podkreśliła.

Kolejnym problemem, do którego odniosła się potencjalna kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera, były działania na rzecz zmiany klimatu. - Tu trzeba działać natychmiast, bo inaczej jeszcze za naszego życia zniknie świat, który znamy. Tu trzeba działać na wielką skalę. Zbieranie papierków w lesie jest bardzo chwalebne, ale akurat prezydent może dla środowiska zrobić więcej - skrytykowała Andrzeja Dudę. - My na pewno to zrobimy i zaczniemy od pierwszego dnia - obiecała.

KO zapowiada: Nasz program ochrony zdrowia będzie finansowany z UE

Pod sam koniec przemówienia Małgorzata Kidawa-Błońska poruszyła kwestię, której dotyczyć miała konwencja Koalicji Obywatelskiej - ochrony zdrowia. Polityk stwierdziła, że doświadczamy zapaści w tej dziedzinie.

- Nikt nie może godzić się na koczowanie na izbie przyjęć i umieranie w kolejce do specjalisty, na brak opieki okołoporodowej, na państwowe szczepionki gorszej jakości, na brak profilaktyki raka. Rak zabiera co roku liczbę Polaków porównywalną z liczbą mieszkańców jednego średniego miasta, takiego jak Kalisz. (...) Musimy wziąć się do pracy! Nasz program ochrony zdrowia ma być finansowany z UE. Rozmawialiśmy z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Wiemy, że kolejki można skrócić, to jest możliwe - podkreślała.

Konwencja KO. Janina Ochojska o służbie zdrowia

Na scenie podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej wystąpiła też Janina Ochojska, posłanka Parlamentu Europejskiego. Opowiedziała o problemach służby zdrowia i barierach, które napotykają osoby chore na raka. 

- Jednym z problemów, na który się natykam, i na który natyka się bardzo wielu pacjentów, jest to, że pacjent leczący się na raka potrzebuje nie tylko onkologa, ale też wizyt u chirurga, wizyt w poradni bólu, potrzebuje wizyt u lekarzy różnych specjalności, bo czasami towarzyszą im inne choroby - zwróciła uwagę i podkreśliła, jak uciążliwe i długotrwałe są procedury związane z umówieniem wszystkich wizyt.

- Uważam, że w przyszłości, jeśli będziemy udoskonalać nasze kliniki onkologiczne, powinni być w nich dostępni specjaliści różnych rodzajów, po to, żeby pacjent osłabiony po chemii i przyjmowaniu różnych leków mógł pójść do chirurga na miejscu, do lekarza do leczenia bólu na miejscu - dodała.

Janina Ochojska podkreśliła, że trzeba "podjąć pracę nad polepszeniem leczenia onkologicznego". - Jeśli chodzi o zdrowie, Polska jest chorym krajem - stwierdziła. - Jeśli wygramy te wybory, to uniesienie ogromu tych prac będzie wymagało pracy, poświęceń i ideowości. Ale wierzę, że to jest możliwe - stwierdziła.

Wybory parlamentarne 2019. Wśród kandydatów KO Jagna Marczułajtis-Walczak

Podczas konwencji zaprezentowano również kandydatów startujących z pierwszych miejsc na listach Koalicji Obywatelskiej w województwie małopolskim. Wśród nich byli: Paweł Kowal, Dorota Niedziela, Urszula Augustyn, Jagna Marczułajtis-Walczak.

Więcej o:
Komentarze (194)
Wybory parlamentarne 2019. Kidawa-Błońska podczas konwencji KO: Chcę Polski jak Wawel, a nie jak kamienica Banasia
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 33 razy 17

  Wawel też jest sprofanowany. Niejaki potomek rosyjskich chłopów pańszczyznych spod Odessy się tam wprowadził. Na Wawelu też trzeba zrobić porządek (a wypad na Powązki!).

 • krzywelustro

  Oceniono 15 razy 11

  Najpierw trzeba poczekać, aż odejdzie Jędraszewski, a wróci Ryś w kardynalskim kapeluszu. Potem Wawel trzeba porządnie wysprzątać, solidnie przewietrzyć i dopiero wtedy będzie mógł być alegorią Polski.

 • zigzaur

  Oceniono 14 razy 10

  Pani Kidawo, na Wawelu jest obecnie większy burdel niż nawet w kamienicach Banasia.

 • dziadwawelski

  Oceniono 14 razy 8

  Liczymy, że pani Kidawa zrobi coś dla Krakowa bo obecnie to mamy jakieś "miejsce składowania zwłoka Leszko Kalksztayna i jego baby" a nie Wawel !!!!!

 • polakadam

  Oceniono 24 razy 8

  Bardzo dobre przemówienie. Ciekawe czy Banasiowi się podobało? Przestępca szefem NIK to symbol upadku Polski pod rządami pis mafii.

 • karlos7777

  Oceniono 13 razy 7

  Brawo!!!
  Podoba mi się z tymi oszustami i wyrzucaną kasą przez okna - wypisz wymaluj...... Szkoda że nie powiedziała że chodzi między innymi o tego od Srebrnej i tego od działki za 70 baniek a Banaś to płotka.....
  Bo ryba zaczyna się psuć od głowy........ drodzy rodacy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX