Wybory parlamentarne 2019. Wyniki Exit poll. Poparcie i frekwencja w zależności od wykształcenia

Wybory parlamentarne 2019. 13 października Polacy zdecydowali o obsadzie 460 poselskich mandatów. Wybory do Sejmu, według sondażu exit poll, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 43,6 procent głosów, a do urn poszło w sumie 61,1 proc uprawnionych do głosu. Wiemy też, jak kształtowała się frekwencja i poparcie dla partii w zależności od wykształcenia.
Zobacz wideo

Wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało poparcie na poziomie 43,6 procent. Drugi wynik otrzymała Koalicja Obywatelska - 27,4 procent. KW Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskało 11,9 procent. W poselskich ławach zasiądą też posłowie: PSL-Koalicji Polskiej (9,6 proc.) i Konfederacji (6,4 proc.). 

Wspomniane poparcie przełożyło się na następujący podział mandatów w izbie niższej polskiego parlamentu:

  • Prawo i Sprawiedliwość: 239 mandatów
  • Koalicja Obywatelska: 130 mandatów
  • KW Sojusz Lewicy Demokratycznej: 43 mandatów
  • PSL-Koalicja Polska: 34 mandatów
  • Konfederacja: 13 mandatów

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w zależności od wykształcenia 

W zakończonych wyborach parlamentarnych, według wyników sondażowych, zanotowano frekwencję na poziomie 61,1 proc.  Przypomnijmy, że uprawnionych do głosowania było ok. 30 milionów osób. Wiemy już, jak kształtowała się frekwencja/preferencje w zależności od wykształcenia.

embed

Najwięcej osób z wykształceniem podstawowym głosowało na Prawo i Sprawiedliwość. To ugrupowanie poparło aż 63,8 procent wyborców. Osoby z takim wykształceniem głosowały także kolejno na: Koalicję Obywatelską (11,7 procent), PSL-KP (9,8 procent), Lewicę (7,6 procent) i Konfederację (6,5 procent). 

Prawo i Sprawiedliwość zwycięża także wśród wyborców z wykształceniem zasadniczym zawodowym - na kandydatów z tej listy zagłosowało 63,9 procent. Na drugim miejscu znalazła się KO z poparciem 15,7 procent. Osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym głosowały także kolejno na: PSL-KP - 10 procent, Lewicę - 5,7 procent i Konfederację - 3,7 procent. 

W przypadku wyborców z wykształceniem średnim i pomaturalnym najwyższe poparcie wykazali dla Prawa i Sprawiedliwości. 45,5 procent osób z tej grupy zagłosowało na partię Jarosława Kaczyńskiego. Dalej znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 25,5 procent. Na trzecim miejscu uplasowała się tym razem Lewica, którą poparło 11,7 procent tych wyborców. Mniej głosów zdobyli kandydaci PSL-KP (9,4 procent) i Konfederacji (6,9 procent).

Koalicja Obywatelska wygrała z Prawem i Sprawiedliwością tylko wśród wyborców z wykształceniem wyższym. Na koalicję opozycji zagłosowało z tj grupy 36,6 procent wyborców. Kandydaci PiS uzyskali trochę mniejsze poparcie na poziomie 29,9 procent. Dalej znalazły się Lewica (15,4 procent), PSL-KP (9,7  procent) i Konfederacja (7,2 procent). 

Więcej o: